Esad Moskova'da Putin'le görüştü

Esad Moskova'da Putin'le görüştü

Türkiye'nin "Esad'lı geçiş sürecine hazırız" açıklamasının ardından Rusya'nın başkenti Moskova'da çok kritik bir görüşme gerçekleşti. Kremlin'den yapılan açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın dün akşam Moskova'ya gelerek Devlet Başkanı Putin'le görüştüğü bildirildi. Esad Suriye'deki son durumla ilgili olarak Putin'e bilgi verdi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad Moskova'da Rusya lideri Vladimir Putin'le görüştü. Dün gerçekleşen görüşmede Suriye'deki gelişmelerin ve Suriye ordusunun planlarının ele alındığı ve Esad'ın Putin'e bilgi verdiği belirtildi. 

Reuters: Türkiye Esad'lı geçiş sürecine hazır

Rusya-ABD anlaştı!

Görüşmede iki liderin "terör örgütleriyle mücadeleyi" ve Rusya'nın hava saldırılarının devamını konuştuğu kaydedildi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad dün akşam Moskova'ya geldi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir görüşme gerçekleştirdi" dedi. Peskov, üst düzey yetkililerin de bulunduğu görüşmenin uzun sürdüğünü söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Putin, görüşmede Suriye'de hem askeri hem de siyasi sürece yardımcı olacağının mesajını verdi ve Suriye'de barışçıl bir çözüm için diğer ülkelerle yakın temasta olacağını belirtti.

Görüşmede Rusya'nın desteğinin Suriye'de trajik senaryoyu önlediğini söyleyen Esad "Terör Suriye'de siyasi çözümün önünde engel" mesajını verdi. 

Esad, Suriye'de sadece iktidardaki elit kesimin değil tüm halkın ülkenin geleceği konusunda söz sahibi olmak istediğini belirtti. 

Moskovadaki görüşme Ankara'nın Suriyede siyasi geçiş sürecinin Esad'lı olabileceği ancak Esad'ın sembolik olarak altı ay görevde kalabileceğini açıklamasının ardından geldi.

İki Türk yetkili Reuters'a verdiği bilgide Ankara'nın Suriye liderinin görevde kalmasını 6 aylık sürenin sonunda Esad'ın gidişini temin edeceği için kabul ettiğini belirtmişti.