Eski ABD Başkanı George Bush Afganistan sessizliğini bozdu

Eski ABD Başkanı George Bush Afganistan sessizliğini bozdu

Başkanlığı döneminde ordusunu Afganistan'a sokan eski ABD Başkanı George Bush Afganistan'daki olaylarla ilgili suskunluğunu bozdu. Eşi ile ortak açıklama yayınlayan Bush, "Olanları derin üzüntüyle izliyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerika Birleşik Devletleri Afganistan'a onun döneminde girmişti. Ancak şimdiki durum karşısında üzüntü duyduğunu açıkladı. Eski Amerikan Başkanı George Bush ve eşi Laura Bush, yaptıkları ortak açıklamada, Afganistan'daki son durumu değerlendirdi.

Bush çifti, mağdur olan Afgan siviller, birçok fedakarlık yapan Amerikalılar ve NATO müttefikleri için hüzünlü olduklarını belirtti. Eski Başkan Bush, "Laura ve ben, Afganistan'daki acı olayları derin üzüntüyle izliyoruz." ifadesini kullandı.

Afganistan'daki ilerlemenin başını çekenlerin şu an çok büyük bir riskte olduğunu söyledi Bush. Joe Biden'ın Amerika ve NATO müttefiklerine yardım eden Afganlara tahliye sözü verdiğini hatırlattı. Eski Başkan Bush mevcut Amerikan yönetimine, "ABD'nin acil insani krizlerde mülteciler için bürokratik engelleri kaldırma yetkisi var." diyerek seslendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Afgan nüfusunun neredeyse yüzde 65'inin 25 yaş altında olduğuna işaret eden Bush, Afganistan halkının güçlükleri yenebildiğini vurguladı.

ABD, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından Usame Bin Ladin ve diğer El Kaide elebaşlarını sakladığı gerekçesiyle 7 Ekim 2001'de "Sürekli özgürlük" adını verdiği, Afganistan'ı işgal harekatını başlattı. Bu dönemde, ABD'de başkanlık koltuğunda George W. Bush oturuyordu.