Son Dakika

"Eski ABD Başkanı pervasızca davrandı"

A A

13.01.2022 - 12:11

Viyana'da yapılan nükleer müzakerelerde 8. tura gelindi ancak tartışmalar devam ediyor. Son olarak Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, İran'ın nükleer programını hızlandırmasına ilişkin soruları cevapladı. Yaşananlar için eski Başkan Donald Trump'ı suçladı.

"TRUMP ANLAŞMADAN ÇEKİLMESEYDİ BUNLAR OLMAZDI"

ABD ve İran arasında devam eden nükleer müzakerelerde 8. tura gelinmişken, İran'ın nükleer anlaşmadan ayrılmasının sorumlusu aranıyor. Beyaz Saray Sözücü Jen Psaki, İran'ın nükleer programını hızlandırmasına ilişkin konuştu. Bundan eski ABD başkanı Donald Trump'ı sorumlu tuttu. "Şu anda İran nükleer kabiliyetini ve kapasitesini artırdı, tüm dünyada vekalet savaşları yapıyor. Eski ABD Başkanı pervasızca ve bir sonraki adımı düşünmeden nükleer anlaşmadan çekilmesiydi, bunların hiçbiri olmazdı" dedi.

Psaki'nin üzerinde durduğu noktaysa, Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilmesi yüzünden Amerika Birleşik Devletleri'nin artık İran'ın nükleer çalışmalarını izleyememesiydi. Psaki, "Önceki yönetimin anlaşmadan çekilmesiyle, İran'ın nükleer programı şu anda hızla artıyor. İran, Körfez'deki ortaklarımıza doğrudan saldırdı ve bağlantılı gruplar Irak'taki ABD askerlerine yeniden saldırıyor. ABD, uluslararası toplumdan tamamen soyutlandı. Biz şu an bu ilişkileri yeniden kurmaya ve masaya tekrar dönmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri görüşmelere dolaylı yoldan katılıyor. İstediğiyle İran'ın anlaşmadaki taahhütlerine geri dönmesi. Tahran yönetimiyse Washington'ın anlaşmaya dönerek yaptırımları kaldırmasını istiyor.