Etiyopya 2015 yılına girdi

Etiyopya 2015 yılına girdi

Kendilerine özgü bir takvim ve saat dilimi kullanan Afrika ülkesi Etiyopya, yeni yıla da dünyanın geri kalanından farklı bir dönemde giriyor. Doğu Afrika ülkesi, 7 yıl 8 ay geriden gelerek, 2015 yılına girdi. Ülkenin yeni yılına barış mesajları hakim oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyanın geri kalanı çoktan 2023 yılı için geri sayıma başladı ancak onlar 2015'e daha yeni girdi. Doğu Afrika ülkesi Etiyopya, kendine özgü takvim ve saat sistemi kullanıyor. Enkutataş adı verilen yılın ilk günü, yağış mevsiminin sona ermesi ve hasat döneminin başlangıcına tekabül ediyor. Ülke bu nedenle dünyanın geri kalanından 7 sene sonra 2015 yılına girdi.

2 yıldır siyasi kriz ve çatışmalarla boğuşan ülkenin siyasetçileri, yeni yıla girmeleri nedeniyle mesaj paylaştı. Mesajlarda "barış" vurgusunu ön plandaydı. Başbakan Abiy Ahmed, geleceği umutla beklediklerini vurguladı. Halkından umut dolu geleceğe katkıda bulunacak çabaların parçası olmalarını istedi.

Etiyopya'da zaman 7 yıl 8 ay geriden akıyor. Güneş esaslı takvim kullanan ülke, saatleri de farklı kullanıyor. Gün, gece 12'de değil sabah 6'da başlıyor. Ülkede ilk 12 ay 30 gün sürerken, 5-6 günlük 13. Ay da takvimde yer alıyor.

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı