Fatih'in "Divan"ı satışa çıkıyor | Video

Video: Fatih'in "Divan"ı satışa çıkıyor | Video

Londra'da meşhur bir müzayede evi, Fatih Sultan Mehmet'in kütüphanesine ait bir divanı satışa sunacak. 14. yüzyıldan kalma el yazmasının 120 bin sterlin yani 1.2 milyon dolara satılması bekleniyor. Müzayede evi, sergi öncesi CNN TÜRK Londra Temsilcisi Metin Güneş'i ağırladı.

EL YAZMASI 27 EKİM'DE LONDRA'DA MÜZAYEDEYE ÇIKACAK

Londra'daki meşhur müzayede evi Sotheby's kapılarını CNN TÜRK için açtı. Sotheby's Orta Doğu Eserleri Müzayede Müdürü Benedict Carter, Fatih'e ait eseri CNN TÜRK'e anlattı.

"EL YAZMASI FATİH'İN ÖZEL TALİMATIYLA HAZIRLANMIŞ"

Benedict Carter, "Bu divan, 14. yüzyılda yaşamış şair Kemâl-i Hucendi'ye ait. 15. yüzyılın ortalarında Osmanlı'da yazıldığı tahmin ediliyor. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in imparatorluk hazinesi için özel olarak yapılmış bir ürün. Bunu da el yazmasının ilk sayfasındaki atıftan anlıyoruz" dedi.

"SATIŞ FİYATI YARIM MİLYON DOLARA KADAR ÇIKABİLİR"

"Divan" 120 bin sterlin yani 1.2 milyon Türk lirasından açık artırmaya çıkacak. Ancak Carter'a göre satış fiyatı bunun çok üzerinde olabilir:

"Yaklaşık 80 bin ila 120 bin sterlin arasında satılmasını bekliyoruz. Londra'da yaptığımız son satışta Irak'tan gelen benzer bir el yazması da aynı tahminle satışa çıktı ama yarım milyon dolara satıldı. Bu yüzden sıkı bir rekabet bekliyoruz."

FATİH'İN "DİVAN"INI KİM ALACAK?

El yazmasının Türkiye'ye dönüp dönmeyeceği de merak konusu. Benedict Carter, "El yazmasının Türkiye'ye döneceği kesin değil. Ancak 500 yıl sonra yapıldığı yere geri dönerse çok hoş olur. Açık artırmada Türk alıcılardan yoğun ilgi bekliyoruz" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS