Fazla mesai için sabotaj yaptı

Video: Fazla mesai için sabotaj yaptı

Amerika'da bir uçak teknisyeni fazla mesai ücreti alabilmek için 150 kişi taşıyan bir yolcu uçağını sabote etti. Sabotaj pilotların dikkati sayesinde son anda fark edildi.
 

 


Fazla mesai ücreti için, onlarca insanın hayatını tehlikeye attı. Amerikan Hava Yolları için çalışan bir teknisyenin,150 kişiyi Miami’den Bahamalar’a götürecek olan bir uçağı sabote ettiği ortaya çıktı. Pilotların, hız ve yükseklik bilgileri açısından hayati önemdeki uçuş bilgi modülünde hata tespit etmesi sayesinde, uçağın kalkışı iptal edildi.


Yapılan incelemelerde havadaki hızı ölçen ve bilgisayara ileten pilot tüpünün bağlantısının gevşek yapıldığı ve uçuş bilgi modülüne bir köpük parçası yerleştirilerek bilinçli olarak arızaya sebebiyet verdirildiği anlaşıldı.

Onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilecek bu sabotajın, yetkililerin güvenlik kamerası görüntülerini incelemesiyle, Abdülmecid Maruf Ahmed Alani adlı teknisyen tarafından yapıldığı anlaşıldı.

Alani, sorgusunda suçunu kabul etti fazla mesai ücreti alabilmek için böyle bir girişimde bulunduğunu, yolculara ve uçağa zarar vermek istemediğini söyledi. Mahkeme tutanaklarına göre; Alani, havayolu şirketi ve sendika işçileri arasındaki anlaşmazlıktan rahatsızmış. Bu anlaşmazlığın kendisinin para kaybetmesine neden olduğundan yakınıyormuş.

Alani, federal mahkemede açılan bir suç duyurusunda "hava aracına kasten zarar vermek, yok etmek, devre dışı bırakmak veya harap etmek ve bunu yapmaya kalkışmakla" suçlandı. Teknisyen suçlu bulunduğu takdirde 20 yıla kadar hapis cezası alabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS