Son Dakika... Fincen belgeleri ortaya çıktı: Bankalar kara para aklamaya aracılık etti | Video

Video: Son Dakika... Fincen belgeleri ortaya çıktı: Bankalar kara para aklamaya aracılık etti | Video

Dünya, Panama ve Paradise Belgeleri gibi finansal yolsuzların ortaya döküldüğü Fincen belgelerini konuşuyor. Kamuoyuna sızdırılan gizli belgeler, dünyanın en büyük finansal kuruluşlarının kara para aklama operasyonlarına nasıl aracılık ettiğini ve 2 trilyon doları bulan para transferlerinde nasıl bir rol üstlendiklerini ortaya koydu.

Uluslararası yaptırım uygulanan kişiler, kara para aklama operasyonları, yaptırımları finansal sahtecilikle delenler.

Dünya, kamuoyuna gizlice sızdırılan Fincen belgelerini konuşuyor.

Fincen belgeleri, 2 bin 500'ün üzerinde dokümanı kapsıyor. Dosyanın önemli bir bölümünü bankaların 2000-2017 yılları arasında ABD'li yetkililere gönderdiği belgeler oluşturuyor.

Bankalar bu belgelerde müşterilerinin hesaplarındaki para hareketleriyle ilgili kaygılarını yetkililere iletiyorlar. Belgeler Uluslararası Bankacılık Sisteminin en sıkı korunan sırları arasında gösteriliyor. Bankalar bu belgeleri şüpheli hesap hareketlerini ihbar etmek için kullansa da belgelerin kendileri bir suçun kanıtı olarak görülmüyor.

Fincen, ABD'deki Mali Suçları Araştırma Ağı'nın kısaltması.

ABD Hazine Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan bu birim, finansal suçlarla mücadele ediyor. ABD Doları cinsinden yapılan şüpheli finansal işlemlerin Fincen'e bildirilmesi gerekiyor.

Bu işlemler ABD sınırları dışarısında gerçekleşmiş olsa da bankanın Fincen'e raporlarını iletme zorunluluğu bulunuyor.

ABD bankaları aracılığıyla döviz işlemleri yapan Türk bankalarının ismi de geçiyor. Türkiye'deki banka hesaplarından gelen "Şüpheli fon"ların miktarı toplamda 70 milyon doları aşıyor.

Türkiye'den yurt dışına yapılan "Şüpheli havale" miktarı ise 71 milyon dolar.

Yasa dışı yollarla elde edilen kaynaklar, kara para aklama yoluyla uluslararası finansal sisteme dahil ediliyor. Batılı ülkelere finansal kaynaklarını taşıyamayan, yaptırıma maruz kalmış Rus Oligarklar da benzer yöntemleri kullanıyor.

Bir dizi şirket ve şahsın yürüttüğü şüpheli işlemi ortaya koyan bu belgeler, bankaların şaibeli hesap hareketlerini fark etmelerine rağmen adım atmadıklarını da gösteriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS