Forbes, ABD'nin başarısızlığı kabul ettiğini yazdı

Video: Forbes, ABD'nin başarısızlığı kabul ettiğini yazdı

Amerika'nın son teknoloji ürünü olarak lanse ettiği F-35 savaş uçaklarıyla ilgili Forbes dergisinden çarpıcı bir değerlendirme geldi. Dergiye göre, Amerikan Hava Kuvvetleri'nin hafif savaş uçaklarına ihtiyacı olduğunu açıklaması, F-35'lerin başarız olduğunu üstü kapalı da olsa kabul ettiği anlamına geliyor.

Son teknoloji ile üretilen gelmiş geçmiş en iyi uçak olarak tanıtılmıştı. Ancak şimdi ABD Hava Kuvvetleri, daha hafif savaş uçaklarına ihtiyacı olduğunu söylüyor. Forbes dergisi, ABD Hava Kuvvetleri'nin yeni hafif savaş uçaklarına ihtiyaç duyduğu yönündeki açıklamalarıyla, F-35 Lightning II programının başarısız olduğunu üstü örtülü bir biçimde kabul etmiş olduğunu yazdı.

David Axe imzalı yazıda, F-35 Lightning II programının 1960'larda tasarlanmış orta menzilli stratejik bombardıman, keşif ve taktik saldırı, hava aracı F-111 andırdığı kaydedildi. Yazıda, ABD Savunma Bakanlığı'nın planladığı şekilde 1700 adet yerine sadece 550 F-111 satın aldığı anımsatıldı.

Forbes yazarı, F-111'in gerçek maliyetinin tasarlandığından beş kat daha fazla çıktığını yazdı. F-35'in de birbirine çok benzeyen üç uçak gövdesine yerleştirilmiş tek bir temel sistem setinden oluştuğunu, ancak tüm bu sistemin hava kuvvetleri, deniz kuvvetleri ve deniz piyadelerinin ihtiyaçlarını karşılaması beklendiğini belirtti.

Yazıda, bir yandan Pentagon'un yeni savaş uçağının geliştirilmesine izin vererek F-35 Lightning II üretimini kısıtlayabileceği ifade edilirken, diğer yandan da yeni uçak programının da son 5'inci nesil savaş uçağı programı gibi başarısız olabileceği ihtimaline yer veriliyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı daha önce de birçok kez F-35 savaş uçağında yüzlerce hata olduğuna dair raporlar hazırlamıştı.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS