Fransa aşılamada alay konusu oldu | Video

Fransa aşılamada alay konusu oldu | Video

Avrupa Birliği'nde aşılama 27 Aralık'ta başladı. Bu tarih itibariyle ülkelerde aşılar hızla uygulanırken Fransa, 1 haftada sadece 450 kişiye aşı yapılmasıyla dikkat çekti. Komşularının epey gerisinde kalan ülke alay konusu oldu. Uzmanlar yavaşlığın "tam bir fiyasko" olduğu görüşünde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Avrupa'da en fazla vakanın kaydedildiği Fransa'da 1 haftada sadece 450 kişi aşılandı. Ülke alay konusu oldu.

Pfizer-Biontech aşısı satın alan Avrupa Birliği'nde aşılama 27 Aralık itibariyle başladı. Almanya'da başlangıçtan bu yana 230 binden fazla kişiye aşı yapılırken, Fransa'da bu sayının düşüklüğü dikkat çekti. Öyle ki ülke aşı kampanyasında en son sırada.

Bir süre önce koronavirüse yakalanan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da aşı kampanyasının yavaş ilerlemesinden yakındı. Hükümet, yavaş ilerleyen süreci hızlandırmak için kurayla belirlenecek 35 kişinin aşılama stratejisinde görüş belirtmesi için "Yurttaşlar Kollektifi" projesi başlatacağını duyurunca bu durum sosyal medyanın diline düştü. Uzun süre trend başlık listesinin üst sırasında gündeme yerleşen konuya, "Salgını da şaşırttık", "Bir anket yapmak için bile 850 kişi gerekiyor", "Bundan sonra ülkedeki her şey bu 35 kişiye sorulacak" yorumları yağdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçtiğimiz hafta yerel bir televizyona konuşan Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, Fransa'nın diğer ülkelerden farklı bir kampanya yürüttüğünü ve bunun da zaman aldığını söylemişti