Fransa-Cezayir krizi büyüyor!

Fransa-Cezayir krizi büyüyor!

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Fransa ile yaşanan krize ilişkin yerel basına konuştu. Tebbun, "Fransa devletimize saygı duymazsa büyükelçimiz Paris'e dönmez" dedi. Cezayir Cumhurbaşkanı ayrıca "Fransa, Cezayir'in geçmişte sömürgesi olduğunu unutmalı" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Fransa devletimize saygı duymazsa büyükelçimiz Paris'e dönmez" Bu sözler, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'a ait.

Cezayir devlet televizyonunun haberine göre Tebbun, Fransa'nın Cezayir'in egemenliğine, kurumlarına ve gücüne "tam saygı duymasının" şart olduğunu ifade etti.Cezayir Cumhurbaşkanı aksi taktirde istişare için geri çağrılan Paris Büyükelçisi Muhammed Anter Davud'un Fransa'ya geri dönmeyeceğini vurguladı.

Tebbun ayrıca "Fransa, Cezayir'in geçmişte sömürgesi olduğunu unutmalı. Cezayir sadece Allah'a boyun eğen ordusuyla ve gururlu insanlarıyla güçlüdür" dedi.
Fransa-Cezayir gerilimi, Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Fransız basınına verdiği bir demeçle başladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Macron, "Cezayir'in ulus-devlet inşası, takip edilmesi gereken bir olaydır. Fransız sömürgesi olmadan önce Cezayir ulusu var mıydı? Türkiye'nin Cezayir'de oynadığı rolü ve hakimiyeti unutturabilmesi beni büyüledi. Tek sömürgeci bizmişiz gibi davranmaları harika." demişti.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı bu sözleri "Sömürgeciliğe karşı direnen 5 milyondan fazla şehidin anısına karşı kabul edilemez bir hakaret" olarak nitelendirmiş ve kınamıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Macron'a tepki göstermişti