Fransa: Ortadoğu patlamaya hazır, savaş kapıda olabilir

Video: Fransa: Ortadoğu patlamaya hazır, savaş kapıda olabilir
Amerika'nın İsrail elçiliğini Kudüs'e taşımasına <a class="in-news-link" href="/fransa" target="_blank" title="Fransa haberleri">Fransa</a>'dan sert tepki geldi. Fransa Dışişleri Bakanı, "Ortadoğu patlamaya hazır. Savaş kapıda olabilir" ifadesini kullandı. Belçika da İsrail elçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Ve Arap dünyası... İsrail ile son dönemde yakın duran Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu da "Elçiliğin taşınması kararını reddediyoruz" dedi.

Amerika'nın İsrail elçiliğini Kudüs'e taşımasına Fransa'dan sert tepki geldi. Fransa Dışişleri Bakanı, "Ortadoğu patlamaya hazır. Savaş kapıda olabilir" ifadesini kullandı. Belçika da İsrail elçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Ve Arap dünyası... İsrail ile son dönemde yakın duran Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu da "Elçiliğin taşınması kararını reddediyoruz" dedi.

Fransa: Savaş kapıda olabilir

Amerika'nın İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına ve sonrasında Gazze'de yaşanan katliama tepkiler çığ gibi büyüyor. En sert tepkilerden biri Fransa'dan geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Ortadoğu patlamaya hazır, savaş kapıda olabilir" uyarısında bulundu. Fransız Bakan, Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgede tek taraflı adım atmasını eleştirdi. Hem elçiliğin taşınması hem de İran politikasına ilişkin Amerika ile görüş ayrılılığımız var" dedi. Fransız Bakan, "israil'in güvenliğine destek veriyoruz ama İsrail'in güvenliği bu şiddet düzeyini haklı çıkaramaz" diye konuştu.

Belçika İsrail elçisini çağırdı

Belçika Dışişleri Bakanlığı da İsrail'in Brüksel büyükelçisi Simona Frankel'i Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Belçika resmi haber ajansı Belga'nın haberine göre, Frankel bir radyo kanalında Gazze sınırında  hayatını kaybedenleri "terörist" olarak nitelendirmişti. Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, "Birçok şeyi duyabiliriz ancak bunun da bir sınırı var" ifadelerini kullandı. Belçika Başbakanı Charles Michel de Frankel'in "Her insanın ölümünden dolayı üzüntü duyuyorum. Sınırda hayatını kaybeden 55 teröristin ölümünden bile" ifadesi karşısında şoka girdiğini açıklamıştı.

Suudi Bakanlar Kurulu: Adımı reddediyoruz 

Ve Arap ülkeleri... İsrail ile son dönemde yakın duran Suudi Arabistan'dan tepki var. Suudi Bakanlar Kurulu da elçiliğin taşınması kararına "Reddediyoruz" dedi. Filistin halkının Kudüs'teki daimi ve tarihi haklarına yönelik önemli bir önyargı olarak nitelendi. Bir diğer Arap ülkesi Mısır da Trump yönetiminden gelen bu adıma tepki göstermişti. Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, Amerika'nın kararının İsrail ve Filistin arasındaki uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini söyledi.

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS