Fransa yeniden "Macron" dedi

Fransa yeniden "Macron" dedi

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçiminde zafer, mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un oldu. Macron, aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen karşısında oyların yüzde 58,2'sini aldı. Zafer konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı, aşırı sağa karşı mücadele mesajı verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda sandıktan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron çıktı. Sandık çıkış anketlerine göre oyların yüzde 58,2’sini alan Macron, aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen karşısında galip geldi. İkinci kez Fransa’nın Cumhurbaşkanı seçildi. Le Pen’in oyları ise yüzde 41,8’de kaldı.

Macron, “Bugün birçok yurttaşımızın benim öne sürdüğüm fikirleri desteklemek için değil, aşırı sağın fikirlerini engellemek için bana oy verdiğini biliyorum. Onlara teşekkür etmek ve bu oylamanın farkında olduğumu söylemek istiyorum. Onların görev bilincinin, Cumhuriyet’e bağlılıklarının ve son haftalarda dile getirilen farklılıklara saygılarının bekçisiyim.” sözlerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

44 yaşındaki Macron, Fransa’da ikinci kez bu göreve seçilen üçüncü cumhurbaşkanı oldu. Zafer sonrası Eyfel Kulesi önündeki meydanda destekçileriyle bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı, “Bu yeni dönem, sona ermekte olan 5 yıllık dönemin devamı değil, ülkemize 5 yıllık daha iyi hizmet için yeni bir yöntemin kolektif icadı olacaktır.” sözleriyle yeni dönemin son 5 yıldan farklı olacağı mesajını verdi. Le Pen ise seçim sonuçlarına saygı duyduğunu belirtti. Siyasette mücadelesine devam edeceğini ekledi.