Fransa'da cami kapatma polemiği

Fransa'da cami kapatma polemiği

Fransa dün akşam Cumhurbaşkanlığı yarışının adayları Emmanuel Macron ve Marine Le Pen'in canlı yayın çekişmesi için ekranlara kilitlendi. O canlı yayında aşırı sağcı aday Le Pen'in islam ve başörtüsü açıklamaları tepki çekti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için yarışan Emmanuel Macron ve Marine Le Pen’in canlı yayın tartışmasına bu anlar damga vurdu. Tartışmanın “laiklik” başlığı altındaki bölümde Marine Le Pen, islama değil, islamcı ideolojiye karşı savaşmak istediğini söyledi. Macron yönetimini yeterli bulmadığını ekledi.

Aşrı sağcı lider toplam 2 bin 620 caminin bulunduğu Fransa’daki camilerin beşte birini kapatacağını söyledi. Macron bu sözlere kendilerinin de ayrılıkçı olarak niteledikleri camileri kapattıklarını belirterek yanıt verdi:

“Dini mekanlara gelince, yine halkı korkutan abartılı rakamlar verdiniz. 10 bin 600 dini mekandan, 99'u hakkında ayrılıkçı şüpheleri vardı. Hepsini izlemeye aldık. Bunların 23'ünü kapattık.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Le Pen'in gündeminin bir diğer önemli başlığı da başörtüsü kullanımı oldu. Aşırı sağcı lider başörtüsünü yasaklayacağını açıkladı. Macron iç savaş uyarısı yaptı.

Le Pen, “Kamusal alanda başörtüsünün yasaklanmasından yanayım. Bence başörtüsü islamcıların dayattığı bir üniforma.” sözlerini kullandı.