Fransa'da Macron'a seçim darbesi

Video: Fransa'da Macron'a seçim darbesi

Fransa'da 2022'deki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi prova niteliğindeki bölgesel seçimlerde, Cumhurbaşkanı Macron ağır darbe aldı. Macron'un partisi yüzde 10 seçim barajını kıl payı geçti ve kesin olmayan sonuçlara göre beşinci parti oldu. Ayrıca seçimde sandık da kaybetti. Sandığa katılım yüzde 32 ile ülke tarihinin en düşük seviyesinde kaldı.

Fransa'da halk 2022'deki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi prova niteliğindeki bölgesel seçimler için sandık başına gitti. Kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Macron'un Cumhuriyete Yürüyüş Partisi ile Marine Le Pen'in liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi seçmeni ikna etmekte başarılı olamadı. Beşinci oLan Macron'un Cumhuriyete Yürüyüş Partisi yüzde 10 seçim barajını kıl payı geçti. Rekor kırması beklenen aşırı sağ da sandıktan hüsranla ayrıldı.

Bölgesel seçimlerin ilk turunda merkez sağ sürprizi yaşandı. Eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetmesinden bu yana dağılan ve bir bölümü Cumhurbaşkanı Macron'un partisine geçen Cumhuriyetçiler büyük bir sıçrama yaptı. Bölge seçimlerinin ilk turunu birincilikle tamamladı. Kesin olmayan sonuçlara göre merkez sağ Cumhuriyetçiler, Fransa'nın 13 bölgesinden 6'sında birinci oldu. Sosyalist ve sol blok 4 bölgede birinci geldi, iddialı partiler içinde yer aldı. Aşırı sağ ise iki bölgede birinci oldu.

Seçimin en büyük kaybedeni ise sandıktı. Uzun süredir politikaya ve politikacılara güvensizliğini dile getiren seçmen sandığa gitmedi. Sandığa katılım yüzde 32'de kaldı, Fransa tarihinin en düşük katılım oranı yaşandı. Gençlerin yüzde 87'si sandığa gitmedi. Seçimlerin ikinci turu pazar günü yapılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS