Fransa'da Macron'a yine seçim darbesi

Video: Fransa'da Macron'a yine seçim darbesi

Fransa'da 2022'deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yapılan bölgesel seçimlerde, Cumhurbaşkanı Macron yine ağır darbe aldı. Macron'un partisi seçimlerin ikinci turunda yüzde 10 barajını geçemedi, yüzde 7'den az oy aldı. Sandığa katılım da yine çok düşüktü.

İlk turun ardından ikinci turda da sonuç değişmedi Fransa'da 2022'deki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi prova niteliğindeki bölgesel seçimlerde, Cumhurbaşkanı Macron'un ve aşırı Sağcı Le Pen'in partileri hezimete uğradı. İlk turunda sandığa katılım yüzde 32'de kalmış, Fransa tarihinin en düşük katılım oranı olarak seçime damga vurmuştu. İkinci turun en büyük kaybedeni de yine sandık oldu. Halkın sadece yüzde 34'ü oy kullanmak için sandık başına gitti. İkinci turda Cumhurbaşkanı Macron'un partisi hiçbir varlık gösteremedi. Yüzde 7'den az oy aldı.

Aşırı sağcı Le Pen'in partisi de seçime büyük iddialarla girmişti. Ancak beklenen olmadı. Le Pen liderliğindeki Ulusal Toplanma Partisi, hiçbir bölgede ipi göğüsleyemedi. Üstüne üstlük 2015'teki bazı kazanımlarını da kaybetti. İkinci tura da merkez sağ damga vurdu. Aralarında cumhuriyetçilerin de bulunduğu merkez sağ partiler yüzde 38.1, merkez sol ve çevreci partiler yüzde 34.8 oy aldı.

İki turda da istediğini bulamayan Macron, bölgesel seçim sayfasını mümkün olduğu kadar çabuk şekilde çevirmek niyetinde. Ancak partisi ise sonuçlardan ders çıkarılarak 2022'deki seçimler için partiye çekidüzen verilmesi gerektiği görüşünde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS