hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fransa'da okullarda çarşaf yasağı geldi

  Fransa'da Milli Eğitim Bakanı, devlet okullarında çarşaf benzeri kıyafetlerin giyilmesini yasaklayan bir kanuna imza atıldığını açıkladı. Muhalefetten ve Müslüman derneklerinden karara tepki yağdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başörtüsünün okullarda 2004'ten bu yana yasak olduğu, geçen yıl ise kısa üstlerin yasaklandığı Fransa, bu kez de okullarda çarşafı çağrıştıran kız ve erkekler için bol elbiseleri yasakladı.

  Kararın eşitlik ilkesi gereği verildiğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı’na eğitim sendikalarından destek geldi. Ancak muhalefet ve Müslüman dernekleri karara tepki gösterdi.

  Fransada okullarda çarşaf yasağı geldi

  Solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi üyesi Clementine Autain, sosyal medya hesabında "Müslümanların saplantılı bir şekilde reddedilmesinin göstergesi. Kıyafet polisi daha ne kadar ileri gidecek" ifadeleriyle karşı çıktı.

  Fransa İslam Konseyi Başkanı Yardımcısı Abdullah Zekri katıldığı bir yayında ülkede eğitimin kalitesizleştiğini ve kantin ücretlerinin arttığını ifade etti. "Velilerin çocuklarını okula gönderme sorununa çözüm bulunamazken çarşaf neden bir öncelik haline geliyor?" diye sordu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow