Fransa'da Ramazan

Video: Fransa'da Ramazan

Müslümanlar için kutsal ay Ramazan, dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün gölgesinde başladı. Fransa'da koronavirüsle mücadele kapsamında tüm ibadet alanlarının Haziran ayı ortasına kadar kapatılması kararlaştırıldı. Fransa İslam Konseyi Müslümanlara, toplu iftar organizasyonlarından kaçınma çağrısı yaptı.

Bu yıl Ramazan, tüm dünyanın koronavirüs salgını ile mücadele ettiği döneme denk geldi.
Türkiye’de olduğu gibi birçok ülkede de camilerin kapalı tutulması kararlaştırıldı. Fransa İslam Konseyi, Ramazanı ilk kez evlerinde geçirecek Müslümanlara sağlık kurallarına ve yasaklara uyma çağrısı yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ramazan öncesi ülkedeki din temsilcileri ile video-konferans yoluyla bir araya geldi. İbadet mekanlarının Haziran ayı ortasına kadar kapalı kalması kararı aldıklarını bildirdi.

Fransa İslam Konseyi Müslümanlara, Ramazan boyunca uyulması gereken kuralları hatırlattı. Toplu iftar organizasyonlarından kaçınılması gerektiğinin altını çizdi.

Sokağa çıkma yasağı olsa da Ramazan arefesinde Müslümanların alışveriş yaptığı marketlerin bulunduğu Türk mahallesinde Ramazan hazırlığı hareketliliği vardı.

Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği ile Türk Hava Yolları’nın düzenlediği ortak bir organizasyonla da, Fransa’da geçici olarak bulunan Türk vatandaşlarının Ramazanı evlerinde geçirebilmeleri için tahliyeleri gerçekleştirildi.

Paris, Lyon ve Strazburg’tan düzenlenen 5 ayrı seferde yaklaşık 700 Türk vatandaşları evlerine döndü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS