Fransa'da restoranlarda salgın önlemleri

Video: Fransa'da restoranlarda salgın önlemleri

Koronavirüs salgını dünya genelinde, restoran kafe bar işletenleri de olumsuz etkiledi. Mekanları haftalarca kapalı kaldı. Şimdi bir bir açıyorlar. Ama bu kez de yeni kurallara uyum sağlamak zorundalar. Kimi cam odalar yaptırıyor, kimi girişe dezenfektan makinesi koyuyor. Fransız bir tasarımcı ise daha pratik bir çözüm buldu. Tavana asılan dev siperlikler geliştirdi.

Soru basit gibi görünse de işin içinden çıkmak zor. Bir yanda müşterilerin güvenliği, diğer yanda bunca zamanki kaybın telafisi ve kazanç var. Restoran kafe bar sahipleri kara kara bu dengeyi nasıl sağlayacaklarını düşünüyor.

Fransa'nın başkenti Paris'te turistik bir bölgede restoran işleten Mathieu Manzoni'nin imdadına, "Dev siperlik" fikri ile bir tasarımcı yetişti.

Tasarımcı Christophe Gernigon'ın "Plex'eat" adını verdiği bu dev siperlik tavana asılıyor. Müşteri etrafında adeta bir kalkan oluşturuyor. Ancak arkası açık olduğu için müşterinin sandalyesine yaslanmasını ve rahat yemek yemesini engellemiyor.

Manzoni henüz üretim aşamasındaki bu üründen sipariş verdi. Heyecanla Fransa'da restoranların paket servis dışında da hizmete açılacağı tarihe karar verilecek günü, 2 Haziran'ı bekliyor.

Tasarımcı Gernigon ise prototipi hazır olan ve haftalık 10 bin adet üretip 150 Eurodan satmayı planladığı ürüne gösterilen ilgiden memnun.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS