Fransa'da sandıktan 2. tur çıktı

Fransa'da sandıktan 2. tur çıktı

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Birinci turdaki ilk sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oyların yüzde 27,6'sını, aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen ise yüzde 23,4'ünü aldı. İki aday 24 Nisan’da ikinci turda karşı karşıya gelecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminde sandıktan ikinci tur çıktı. İlk turda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oyların yüzde 27,6'sını, aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen ise yüzde 23,4'ünü aldı. İki aday 24 Nisan’da ikinci turda karşı karşıya gelecek.

Macron, ilk turda kendisine oy veren seçmenlere ve ikinci turda kendisine destek verilmesi için çağrıda bulunan rakiplerine teşekkür etti ve “Son altı yıldır ve bu geceye kadar farklılıklarını aşmak ve ülkemiz için büyük bir birlik ve eylem siyasi hareketinde bir araya gelmek için benimle birlikte çalışmayı taahhüt eden herkesi çağırıyorum.” sözlerini kullandı.

Aşırı sağcı Marine Le Pen ise Macron'a oy vermeyen herkese, ikinci turda kendisine oy vermeleri çağrısı yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Marine Le Pen, “Şu andan itibaren, sağdan, soldan ve başka yerlerden tüm inançlardan tüm Fransızları, her kökenden Fransız’ı bu büyük ulusal ve halk toplantısına katılmaya çağırıyorum. Fransa'nın ihtiyaç duyduğu büyük değişimi gerçekleştirmek ve büyük ülkemizi üçüncü binyıla mutlu bir şekilde yönlendirmek için bu zaferi birlikte coşku ve inançla inşa edeceğiz." sözlerini kullandı.

İlk turda yüzde 21.95 oyla üçüncü gelen radikal sol lideri Jean-Luc Mélenchon, merkez sağın adayı Valerie Pecresse, Anne Hidalgo ve Yeşiller Partisi’nin adayı Yannick Jadot ile Komünist Parti'nin adayı Fabien Roussel, seçmenlerine ikinci turda Macron'a oy vermeleri çağrısı yaptı. Dört adayın toplam oy oranı yaklaşık yüzde 33. Yüzde 7 oy alan islam ve göçmen karşıtı Eric Zemmour ise beklendiği gibi seçmenlerine ikinci turda Le Pen'e oy vermeleri çağrısı yaptı.