Fransa'da seçmenlerden Macron'a sert tepki

Fransa'da seçmenlerden Macron'a sert tepki

Fransa'da 24 Nisan’da yapılacak ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi süren kampanyada sert söylemin ve şiddetin dozu arttı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a halktan çok sert eleştiriler aldı. Rakibi Marine Le Pen ise protesto edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İlk turda seçim meydanlarına inmeyen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ikinci tur öncesi, ilk turda kendisine oy vermeyen bölgeleri seçince, gittiği her yerde halkın tepkisiyle karşılaştı. Marine Le Pen'in birinci geldiği Denain kentinde bir kadın seçmen Macron'u sert eleştirdi:

"Son beş yıldır, sizin yüzünüzden Fransa’nın pek çok değerini kaybettiğini düşünüyorum. Çünkü dayanışma, paylaşma ve kardeşlik değerleri yok oldu. Sarı yelekliler sokaklara döküldü. Şükürler olsun ki onlar buradalar."

Radikal sol aday Jean-Luc Mélenchon'un birinci geldiği Mulhouse ve Strasbourg kentlerinde, eleştiriler daha da sertti:

“İktidarınız bir skandal... Ukala, herkese yukarıdan bakan, kurnaz bir adamsınız. Makyavelist, manipülatör ve yalancısınız.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Macron ile ikinci turda yarışacak aşırı sağcı aday Marine Le Pen’de seçim kampanyasında yansıyan şiddetten nasibini aldı. Le Pen'ın basın toplantısında bir grup, Le Pen ile Rus lider Putin’i yan yana gösteren bir fotoğrafın yer aldığı pankartı açtı. Le Pen'in bir koruması pankart açan aktivist kadını yere yatırdı. Ardından da parti güvenliği tarafından kolundan sürüklenerek dışarı çıkarıldı.