Fransa'daki saldırıda rehineyle yer değiştiren kahraman polis öldü

Video: Fransa'daki saldırıda rehineyle yer değiştiren kahraman polis öldü

Fransa'nın Trebes şehrinde gerçekleşen 3 kişinin hayatını kaybettiği rehine eyleminde, rehinelerden biri ile kendisini takas eden polis memuru Arnaud Beltrame yaralanmıştı. Kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Eylemi gerçekleştiren Rıdvan Lakdim ile ilgili yeni detaylar da belli oldu.

Fransa'nın Trebes şehrinde gerçekleşen terör örgütü DEAŞ bağlantılı rehine eyleminde 3 kişi hayatını kaybetmişti. Bir kötü haber daha geldi.. Rehinelerden biriyle kendisini takas eden polis memuru hayatını kaybetti.

Fransız terörle mücadele birimleri, rehineleri kurtarma girişiminde bulunmaya hazırlanıyordu. Ancak saldırgan bir kadını canlı kalkan olarak kafasına silah dayayarak yanında tutuyordu. İşte bu sırada devreye polis memuru Arnaud Beltrame girdi. Kadını serbest bırakmasını, rehine olarak kendisini almasını teklif etti. Saldırgan buna ikna oldu. Diğer rehinelerle birlikte o kadın da süpermarketten çıktı.

Polis memuru ile saldırgan başbaşa kalmıştı. Polis memuru, dışarıdaki terörle mücadele ekiplerinin durumu takip edebilmesi için telefonunu açık bir şekilde masanın üzerine bıraktı. Ancak bundan kısa bir süre sonra silah sesleri duyuldu. Ekipler hemen süpermarkete akın etti ve saldırganı öldürdü. Polis memuru Beltrame yaralanmıştı. Hemen hastaneye kaldırıldı. Ancak daha sonra hayatını kaybetti. Fransız polis, başta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Fransa kamuoyu tarafından kahraman ilan edilmiş durumda.

Saldırganın kimliğiyle ilgili yeni detaylar

Saldırganın kimliğiyle ilgili yeni detaylar da ortaya çıktı. Süpermarkete girişi sırasında "DEAŞ'ın askeriyim" diye bağırdığı belirtilen 1992 doğumlu olan saldırganın isminin Rıdvan Lakdim olduğu açıklandı. Fas ve Fransız vatandaşı olana Lakdim, Fransız güvenlik birimlerinin de radikalleşme ve selefi hareketlerle bağlantıları nedeniyle takibindeydi. Ancak harekete geçeceğine dair bir işaret bulunmuyordu. 2011 yılında silah taşımak ve uyuşturucu kullanmak suçlarından sabıka kaydı vardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS