Fransız basını Erdoğan'ı yazdı... "Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa'ya nasıl sızdı?"

Fransız basını Erdoğan'ı yazdı... "Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa'ya nasıl sızdı?"

Fransız basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2018 yılında yaptığı Paris ziyaretinin ardından, Türkiye'nin ülkedeki etkinliğinin arttığını yazdı. İddiaya göre Fransız İstihbaratı, dünyanın dört bir tarafında eğitim faaliyetleri sürdüren Türk Maarif Vakfı'nın çalışmalarını da takip ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransa, Türkiye'nin ülkesindeki etkinliklerinden endişe duyuyor. İddiayı gündeme getiren Fransız basınından Le Journal Du Dimanche haberi "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransa'ya nasıl sızdı" başlığıyla sundu.

Türkiye'nin ülkede artan etkisine karşı duyduğu kaygıyı okuyucularıyla paylaşan Le Journal Du Dimanche, Fransız İstihbaratının ülkedeki Türk ve Müslüman dernekleri mercek altına aldığını öne sürdü. İddiaya göre Fransız istihbarat servisleri geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye'nin Müslüman derneklere yaptığı destekleri rapor halinde Elysee Sarayı'na sundu. Raporda Ankara'nın bölgedeki etkisinden duyulan endişe dile getirildi.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa'ya nasıl sızdı" başlığıyla hazırlanan haberde, Erdoğan'ın 2018'de Paris ziyareti de ele alındı. Bu ziyarette Erdoğan'ın Fransız Müslüman İnancı Konseyi liderlerine seslenerek, "Fransa Müslümanları bizim korumamız altında. Size dokunanlar bana dokunmuş olur" dediğini yazdı. İddiaya göre bu ziyaretten sonra Türk ve Müslüman Derneklerinin faaliyetleri gözle görülür bir şekilde arttı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'nin bölgedeki etkinliğinin artmasının ardından, gözler Türk Maarif Vakfına çevrildi. Çünkü vakıf, Fransa'nın Strasburg kentinde ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için eğitim çalışmaları yürütüyor. Gazete, Türkiye'nin ayrıca ülkedeki Müslüman derneklere de destek verdiğini öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu dernekler aracılığıyla Fransa'daki Müslümanlar üzerinde etkiye sahip olduğunu iddia eden gazete, Fransız istihbaranının bu çalışmaları yakından takip ettiği bilgisini de paylaştı.