Gazze'de ateşkes sağlandı

Gazze'de ateşkes sağlandı

İsrail'in Gazze'ye yönelik 3 gün süren saldırılarında toplam 44 kişi yaşamını yitirdi. İki ülke arasında Mısır’ın arabuluculuğuyla ateşkes başladı. Ancak ateşkesin son dakikalarına kadar İsrail’in saldırıları devam etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsrail'in cuma günü Gazze şeridine yönelik başlattığı saldırılarda 44 kişi hayatını kaybetti. Saldırıların üçüncü gününde İki taraf arasında ateşkes sağlandı. İsrail'se son dakikaya kadar saldırılarına devam etti. İsrail, İslami Cihat'a ait noktaları hedef alacağı gerekçesiyle geçtiğimiz cuma günü abluka altındaki Gazze şeridine saldırılar başlatmıştı. İsrail, İslami Cihat hedeflerinin yanı sıra sivilleri de hedef alırken, Gazze şeridinden de İsrail’e roket atışları yapıldı. Fırlatılan roketler, Demir Kubbe Savunma sistemi tarafından engellendi. Üç gün süren saldırılarda, 15'i çocuk, 4'ü kadın 44 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında, islami Cihat Örgütünün önde gelen isimlerinden halid Mansur Olduğu da bildirildi. İsrail Tarafında İse Herhangi Bir Can Kaybı Yaşanmadı

İsrail'in Gazze saldırıları sürerken, Mısır taraflar arasında arabuluculuk yaptı. Ateşkes için görüşmelerin yapıldığı saatlerde, İsrail saldırılarına devam etti. Sivil yerleşim yerlerini hedef alan İsrail, Bureij mülteci kampında bir evi hedef aldı. Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırıda 4 kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin yaralandığını duyurdu. Mısır'ın ateşkes çabaları sonuç verdi. İki taraf ateşkeste uzlaştı. Filistin İslami Cihad hareketi, ateşkesin devam etmesi için Massam Al Saadi'nin serbest bırakılmasını istediklerini açıkladı. Genel Sekreter Ziyad Nahhale, İsrail anlaşmaya uymaması halinde yeniden savaşacaklarını söyledi. Bölgede ateşkes, saat 23.30'da yürürlüğe girdi.