hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gazze'de ateşkes ve esir takası taslağı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCnnturk.com

  Gazze'de yeni bir ateşkes olacak mı? Ateşkes ihtimali iyice yükselmiş durumda. Taraflar ortaya çıkan yeni anlaşmanın detaylarını inceliyor. İsrail'in Dış İstihbarat Teşkilatı Mossad'ın Direktörü Gazze Şeridi'nde geçici bir ateşkes ve esir takasına ilişkin taslak anlaşmayı savaş kabinesine sundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gazze'de çatışmalar duracak mı? Yeni bir ateşkes ve esir takası anlaşması olacak mı?

  Geçtiğimiz haftadan bu yana tarafların üzerinde görüşmelerde bulunduğu şartlar netleşiyor.

  İsrail'in Dış İstihbarat Teşkilatı Mossad'ın Direktörü David Barnea, Gazze Şeridi'nde geçici bir ateşkes ve esir takasına ilişkin taslak anlaşmayı Savaş Kabinesi’ne sundu.

  İsrail televizyonu Kanal 12'nin haberine göre anlaşma 9 aşamalı bir taslaktan oluşuyor. Taslağa göre 6 hafta sürmesi beklenen anlaşmanın ilk aşamasında, 35 günlük bir ateşkes karşılığında kadın, hasta, yaralı ve yaşlı 35 İsrailli esirin serbest kalması planlanıyor.

  Gazzede ateşkes ve esir takası taslağı

  İkinci aşamada, görüşmelerin sürmesi için ateşkesin bir hafta daha uzatılabileceği, Hamas'ın savaşçı olarak kabul ettiği kişilerin ve erkek esirlerin serbest bırakılması üzerinde müzakerelerin yapılabileceği öngörülüyor.

  Haberde, İsrail'in hapishanelerindeki kaç Filistinli esirin serbest bırakacağına ilişkin detay yer almadı. Hamas'ın önde gelen Filistinli sembol isimlerin serbest kalmasını talep ettiği, buna karşı Tel Aviv'in "daha düşük profilli" esirleri serbest bırakmayı istediği öne sürüldü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gazzede ateşkes ve esir takası taslağı

  Dubai merkezli Al Arabiya televizyonunun haberindeyse, Hamas'ın ilk aşamada üst düzey Filistinli esirler yerine 7 Ekim 2023'ten sonra demir parmaklıklar ardına gönderilen Filistinli esirlerin serbest bırakılmasını talep edebileceği ileri sürüldü.

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu savaşın sona ermeyeceğini ve serbest bırakılan Filistinli mahkumlarının sayısının binleri geçmeyeceğini ve Hamas'ın biteceğini söylemişti. Hamas ise saldırıların tamamen sonlanmasından ve İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nin tamamını kalıcı olarak terk etmesinden daha azını kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow