"Gelişmiş silahlar Kiev’in kozu olacak"

"Gelişmiş silahlar Kiev’in kozu olacak"

Ukrayna'da Rusya saldırıları 4. ayını geride bırakmak üzere. Amerikan New York Times Gazetesi, savaşta gelinen noktaya dair analiz yayınladı. Gazeteye göre, Amerikan topçu sistemleri ve bu konuda eğitilen Ukrayna askerleri, ileriki çarpışmalarda Kiev için önemli koz olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Nisan ayı başında Rus güçleri Ukrayna’nın başkenti Kiev ve çevresinden çekilerek savaşın merkezini Ukrayna’nın güneydoğusundaki Donbas bölgesine kaydırmıştı. Amerikan New York Times Gazetesi, Rus güçlerinin bu manevrasının savaşta yeni bir süreç başlattığını belirterek, Ukrayna’da gelinen noktaya dair bir analiz yayınladı.

NYT’ye konuşan uzmanlara göre Ukrayna’da mevcut tablo giderek net hale geliyor. Uzmanlara göre, Rusya, muhtemelen daha fazla toprak elde edecek, fakat kaynakları tükenmekte olan Rus ordusu daha fazla gelişmiş silahla donatılan Ukrayna ile çarpıştıkça her iki taraf da bu bölgenin tam kontrolünü sağlayamayacak.

New York Times analizine, Amerikan Genelkurmay Başkanı Mark Milley'ın sözlerini de koydu. Milley de Amerikan topçu sistemleri ve bu konuda eğitilen Ukrayna askerlerinin, ileriki çarpışmalarda Kiev için önemli koz olacağını düşündüğünü söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pentagon yetkililerine göre giderek artan sayıda uzun menzilli topçu sisteminin Kiev’e sağlanmasıyla Donetsk’teki çarpışmalar Ukrayna’nın lehine dönecek.

Askeri uzmanlara göre Rus askeri doktrini ağır topçunun kullanıldığı kısa ve yoğun harekâtlara dayanıyor. Ancak Rus ordusu, uzun süreli işgal veya aşındırma savaşına hazırlıksız.