Gezginlerin yeni rotası Grönland

Video: Gezginlerin yeni rotası Grönland

Amerikan Başkanı Donald Trump'ın Grönland ilgisi, gezginlere ilham oldu. Amerikan tur acentaları, Grönland'a seyahatin geçen yıla oranla %600 arttığını duyurdu.

Trump “satın almak istiyorum” dedi, yeni yerler keşfetmeyi sevenler harekete geçti. Trump’ın Grönland ilgisi, gezginlere rota çizdi. Amerikan Başkanı Donald Trump, Grönland’ı satın almak istediğini duyurmuştu, Danimarka Başbakanı ise Trump’ın bu isteğini “absürt” bulmuş bölgenin satılık olmadığını net bir şekilde belirtmişti.


İki lider arasında yaşananlar seyahat acentalarının işine yaradı. Grönland’a seyahat etmek isteyenlerin sayısıgeçen yıla oranla %600 arttı. Gökdelenler yerine buzdağı kuleleriyle çevrili yalnızca kıyıda küçük bir yerleşim alanı ve geçim kaynağıysa olta balıkçılığı olan Grönlandartık turizm sektörünün yakın merceğinde. Amerikan tur operatörleri Donald Trump’ın açıklamalarının ardından Grönland’a gitmek için başvuranların sayısının arttığını duyurdu. 

Dünyanın birçok yerinde otel zinciri olan Amerikan Başkanı da turistlerin ilgisine esprili bir şekilde yaklaştı. Photoshop ile kendi gökdelen otelinin yer aldığı bir Grönland fotoğrafını paylaştı ve üzerine “söz veriyorum bunu Grönland’a yapmayacağım” notunu düştü. Grönland sakinleri de
hem Amerikan Başkanı hem de turistlerin merakı konusunda endişeli. 

Özerk bölge olan Grönland’ın ekonomisi Danimarka’ya bağlı. İçişlerine dair kararlar Grönland yönetimince alınırken savunma politikaları ile dış ilişkiler Kopenhag kontrolünde.  

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS