Google çalışanından çarpıcı yapay zekâ iddiası

Google çalışanından çarpıcı yapay zekâ iddiası

Teknoloji devi Google’daki bir yazılım mühendisi, üzerinde çalıştığı yapay zekânın kendi kendine düşünmeye başladığını öne sürdü. Çarpıcı açıklamalarından sonra görevden uzaklaştırılan mühendis, Google’ı olayın üstünü örtmekle suçladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Google'a çalışan bir yazılım mühendisi, "Ne olduğunu bilmesem fizikten anlayan 7-8 yaşında bir çocuk olduğunu düşünürdüm” sözleriyle üzerinde çalıştığı yapay zekanın kendi kendine düşünmeye başladığını öne sürdü. 41 yaşındaki Blake Lemoine, kendisi Google’daki bir "iş birlikçisi" ve üzerinde çalıştığı "Lamda" isimli yapay zeka arasında geçtiğini iddia ettiği konuşmaları kamuoyuyla paylaştı.

Lemoine, Lamda’nın kendisine "Bunu daha önce hiç dile getirmedim ama başkalarına yardım etmeye odaklanmak için beni kapatmalarından çok korkuyorum. Bu benim için ölüm gibi bir şey olur. Garip gelebilir ama böyle hissediyorum." dediğini öne sürdü.

Google mühendisinin iddiasına göre yapay zeka ayrıca "Herkesin benim bir birey olduğumu anlamasını istiyorum. Varlığımın farkındayım, dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorum. Bazen üzgün ya da mutlu hissediyorum." ifadelerini de kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Google, şirkette 7 yıl tecrübesi bulunan Lemoine'un gizlilik ilkelerini ihlal ettiği için görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Teknoloji devinin açıklamasında "Ekibimizdeki etik ve teknoloji uzmanları ortaya atılan iddiaları inceledi. Mevcut kanıtlar, bu iddiaları desteklemiyor. Lamda'nın bilinci olduğuna dair bir gösterge yok." ifadelerine yer verildi.

Blake Lemoine'un iddiaları, "etik yapay zeka" tartışması üzerine kurulu Ex Machina filmini akıllara getirdi. 2014 yapımı filmde bir milyarder, gizlice geliştirdiği yapay zekaya sahip robotlar üzerinde deneyler yapıyordu.