Göstericilerin hedefinde Çinli firmalar var

Video: Göstericilerin hedefinde Çinli firmalar var

Aylardır Çin karşıtı gösterilerin düzenlendiği Hong Kong'da hedefte artık Çinli firmalar var. Bir alışveriş merkezini hedef alan yüzlerce protestocu polisle karşı karşıya geldi.

Hong Kong'da gösterilerin adresi değişti. Hedefte artık Çin firmalarının yer aldığı alışveriş merkezleri var.


Çin karşıtı göstericiler bu hafta başından beri Çinli şirketlerin bulunduğu alanlarda eylem yapıyor. Çoğu siyah giyinen ve maske takan protestocular Şeung Şui'deki bir alışveriş merkezine girdi.


Çinli firmalara yönelik "Çin'e dönün" diye sloganlar attı.


Polis protestocuları alışveriş merkezinden çıkmaları için uyardı. Ancak uyarıya olumlu yanıt gelmedi bunun üzerine göstericiler polisle karşı karşıya geldi. Güvenlik güçleri protestoculara karşı biber gazı kullandı. Müdahalede 10'u aşkın gösterici gözaltına alındı.


Çin'in Şenzen kentine yakın bulunan Şeung Şui'deki Çin firmaları Hong Konglu protestocuların tepkisini çekiyor.


Çinli iş insanları burada vergisiz alınan ürünleri Çin'de satıyor. Kentin nüfusunu artırmak ve enflasyonla kira fiyatlarını yükseltmekle suçlanıyorlar.


Hong Kong'da 6 ay önce başlayan gösterilerde hedef tutukluların Çin'e gönderilmesini öngören yasa tasarısını engellemekti.


Tepkiler üzerine yasa iptal edildi. Ancak gösteriler bitmedi, Çin'in yönetime müdahale etmemesine yönelik bir eyleme dönüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS