None

Guaido'nun yardımcısı gözaltına alındı

A A

09.05.2019 - 15:20 Son Güncelleme:

Venezuela'da darbe girişimine katılan siyasilerle ilgili ilk hamle geldi. Muhalif lider Guaido'nun başında olduğu Ulusal Meclis'in Başkan Yardımcısı gözaltına alındı. Juan Guaido ise kendisinin neden hala tutuklanmadığını sorusuna yanıt verdi, "Çünkü korkuyorlar" dedi.

Venezuela'da başarısız darbe girişiminin ardından tansiyon halen düşmüş değil. Muhalif lider Juan Guaido'nun Maduro hükümetine karşı kurduğu Ulusal Meclis'in Başkan Yardımcısı Edgar Zambrano, istihbarat yetkilileri tarafından gözaltına alındı. Juan Guiado haberi Twitter'dan duyurdu. "Rejim, devlet başkanı yardımcısını kaçırdı" dedi.

Guaido gözaltına alınır mı?

ABD'den de gözaltıya büyük tepki var. Şu an merkezi Washington'da bulunan Venezuela Büyükelçiliği Twitter üzerinden, "Maduro ve suç ortakları Zambrano'nun güvenliğinden doğrudan sorumlu. Hemen özgür bırakılmazsa sonuçları olacak" açıklamasında bulundu.

Zambrano'nun gözaltına alınmasından birkaç saat önce Juan Guaido, CNN Internatıonal'a konuştu. Sizce neden hala tutuklanmıyorsunuz sorusunu yanıtladı. "Çünkü korkuyorlar. Onlar ellerinde olmayan kontrol algısını yaymaya ya da yaratmaya çalışıyorlar" dedi. Muhalif lider, söylemini değiştirerek askeri gücün son seçenek olduğunu söylemişti. Bunu da açıkladı. "Güç kullanma seçeneği yabancılarla olmak zorunda değil, uluslararası olmamalı. Ordu çok rahatsız ve güç seçeneği onlar. Gerekli olursa bu krizin çözümü yerel olmalı" şeklinde konuştu.

Maduro'dan Pence'e sert tepki

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise orduya bir kez daha darbe çağrısı yapan Amerikan Başkan Yardımcısı Mike Pence'i hedef alarak şöyle konuştu:

"Mike Pence'in yüzünü gördünüz. Kibrini, tepeden bakar halini Latin Amerika'yı arka bahçeleri sanıyorlar. Bizi sömürgeleri zannediyorlar. Venezuela'nın onların isteklerine boyun eğeceğini düşünüyorlar. Hayır, Bay Pence hayır."