Hafter'in ABD'deki mal varlığı dudak uçuklatıyor | Video

Video: Hafter'in ABD'deki mal varlığı dudak uçuklatıyor | Video

Libya'da savaş suçu işleyen Hafter'in, ABD'de milyonlarca dolar değerinde mal varlığı ortaya çıktı. Temmuz 2020'de 700 bin dolarlık at çiftliği alan Hafter, burada yetiştirilen atları uluslararası yarışlarda koşturuyormuş.

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter’in, Amerika Birleşik Devletleri’nde milyonlarca dolar değerinde mal varlığı edindiği ortaya çıktı.

Libya’da 1980’lerde Kaddafi’yi devirmek için yürütülen çalışmalara liderlik eden Hafter, başarılı olamayınca ABD’ye kaçtı. 20 yıl boyunca ABD’de yaşayan Hafter’in, Libya’dan kaçırdığı paralarla ABD’nin Virginia eyaletinde 17 mülk satın aldığı, mülklerin tamamının da kendi adına kayıtlı olduğu belirlendi.

Mal varlıkları arasında 2,5 milyon dolar değerinde 5 bin 600 metrekarelik bir ev, bir apartman dairesi ve bir çiftlik evi bulunan Hafter’in, bu mülklerden birini alabilmek için 8 milyon dolar nakit ödeme yaptığı belirtildi.

Hafter’in, Libya halkını kurtarma mücadelesi verdiğini iddia ettiği dönemde Temmuz 2020’de, 700 bin dolarlık at çiftliği aldığı, burada yetiştirilen safkan Arap atlarını Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen uluslararası yarışlarda koşturduğu kaydedildi.

Bazı batılı ülkeler ile bölge ülkelerinin hafter’in başlattığı saldırıları desteklediğini, çoğu uluslararası aktörün de sessiz kaldığına işaret eden Libyalı yetkililer Hafter’in sadece savaş suçu işlemediğine, aynı zamanda yasal olmayan yollardan mal varlığı edindiğine de dikkat çekti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS