"Hindistan Rus uçağı almalı"

Video: "Hindistan Rus uçağı almalı"

Rusya'nın Türkiye’ye satmayı önerdiği savaş uçakları Hindistan’da da tartışılıyor. Hindistan basını su-57 tipi uçakların çok üstün özelliklere sahip olduğunu yazdı, hükümet bu uçaklardan satın almalı yorumu yaptı.

 

Rusya'nın Türkiye’ye teklif ettiği savaş uçağı SU-57. Moskova'dan Türkiye gibi s-400 füze sistemi alan Hindistan’da da tartışma konusu. Ülkede yayın yapan Eurasiantimes adlı haber sitesinde “neden Hindistan su-57 almayı ciddi şekilde düşünmeli” başlıklı önemli bir makale yayınlandı. Siteye göre, Amerikan savaş doktrini havacılıkta görünmezlik üzerine kurulu, Rus savaş doktrini ise görünmezliği görünür yapmak üzerine. SU-57 savaş uçağı da Rusların bu anlayışının ürünü.

Daha önce hem Ruslar hem de Çinliler, F-35 ve F-22’yi yüzlerce kilometre öteden yakalayabilen yer radarları yaptı. Ancak su-57 başlı başına uçan koca bir radar. Yüzlerce kilometre öteden hedefi tespit ederek avını avlıyor. Sahip olduğu radarlar, savaş uçağını benzersiz yapıyor. Çünkü bu radarlar geleneksel anlamdaki diğer radarlardan farklı.

Uçağın 3 Aesa radarı ise görüş sahası dışında yüzlerce kilometre ötedeki radar görüntüsünü pilota iletiyor. Radarlar f-35’i daha önce görüyor. Diğer beşinci nesil çok işlevli avcı uçaklarında böyle bir radar yok ve hava savaşında herkesin bildiği gerçek şöyle: önce algılayan ilk ateş eder. Hiçbir batı menşeli uçakta olmayan elektronik sistemler ve radar kabiliyetine sahip olan su-57, aynı zamanda havada uçmayı aniden bırakıp dağ yamacında kayan bir kayak gibi süzülerek radarlardan kaybolabiliyor.

Bu şekilde sadece radardan kaçma değil kendisine atılan füzelerden de kurtulma kabiliyeti var. Bu, F-22, F-35 ve J-20 gibi beşinci nesil uçaklarda olmayan bir beceri.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS