Hindistan'da seçim zaferi

Video: Hindistan'da seçim zaferi
Dünyanın en büyük seçimlerinin düzenlendiği 900 milyon seçmenli Hindistan’da kazanan başbakan Narendra Modi'nin partisi oldu. Yaklaşık 900 milyon seçmen, 1 aydan fazla süren oy verme işlemi. Dünyanın en uzun süren seçimlerine ev sahipliği yapan Hindistan’da  kazanan başbakan Narendra Modi'nin partisi oldu.

Dünyanın en büyük seçimlerinin düzenlendiği 900 milyon seçmenli Hindistan’da kazanan başbakan Narendra Modi'nin partisi oldu. Yaklaşık 900 milyon seçmen, 1 aydan fazla süren oy verme işlemi. Dünyanın en uzun süren seçimlerine ev sahipliği yapan Hindistan’da 
kazanan başbakan Narendra Modi'nin partisi oldu.

Hindistan seçim komisyonundan gelen "ilk verilere göre", Modi'nin Hindistan Halk Partisi, parlamentonun alt kanadı olan halk meclisindeki 543 sandalyenin 300'ünü kazandı ve tek başına hükümet kurmak için gerekli çoğunluğa ulaştı. Parti, 2014 seçimlerinde 282 sandalye kazanmıştı. Başbakan Modi seçim sonuçlarına ilişkin twitter hesabında, ülke olarak birlikte güçlendikleri ve refaha ulaştıkları paylaşımında bulundu, "Hindistan yine kazandı!" ifadesini kullandı. Parlamento seçimleri, ekonomik reformlarının sonuçları tartışılan Hindistan başbakanı Modi ve iktidardaki partisi açısından bir referandum olma özelliği taşıyordu. 

İlk sonuçların ulaşmasının ardından Hindistan ile şubat ayında savaşın eşiğine gelen Pakistan’dan da sıcak mesajlar verildi. Pakistan başbakanı İmran han, seçim zaferinden ötürü Modi'yi tebrik etti. Han, "güney Asya’nın barışı, gelişmesi ve refahı için kendisiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz." ifadelerini kullandı. 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS