Hollanda'dan Srebrenıtsa tazminatı

Video: Hollanda'dan Srebrenıtsa tazminatı

İç savaş sırasında Srebrenıtsa'da Hollanda Askeri Birliğ, kendilerine sığınan 350 Bosnalı Müslüman askeri Sırplara teslim etmişti. Hollanda o kurbanlar için yakınlarına tazminat ödeyecek. Tazminat başvurusu başladı.

 

İç savaş sırasında, kendilerine sığınan Bosnalı Müslüman askerleri Sırplara teslim etmişlerdi. Srebrenıtsa Katliamında yakınlarını kaybedenler, Hollanda’dan tazminat ödeyecek.

Hollanda yargısı daha önce, Bosnalı Müslümanların Potacari’deki yerleşkeden çıkarıldıktan sonra Sırplar tarafından öldürülmesinde devletin kusurlu olduğunu belirlemişti.

Lahey mahkemesi, Hollanda devletinin yüzde 30 sorumlu olduğuna karar verirken, temyiz mahkemesi bu oranı yüzde 10’a düşürdü.

Mahkemeye göre, Bosnalı Müslümanlar karargahta kalsalar bile hayatta kalma şansları yüzde 10'du. Bu yüzden Hollanda devletinin en yakın akrabaya verilen zararın yüzde 10’unu tazmin etmesinde karar kıldı.

Hollanda Savunma Bakanlığı tarafından atanan özel bir komisyon tarafından Sırp güçlerine teslim edilen 350 kişinin yakınlarına ödenecek tazminat miktarları belirlendi. Buna göre, kurbanların dul eşlerine 15’er bin Euro; babası, oğlu ve kardeşlerine ise 10’ar bin Euro maddi ve manevi tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.

Savunma Bakanlığı, birden fazla yakınını kaybeden kişilerin ölen her kişi için ayrı tazminat talebinde bulunabileceğini açıkladı. Bosnalı kurban yakınları, tazminat ödemeleri için başvuruda bulunabilecek.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS