Hong Kong'da prostestoculara saldırı

Video: Hong Kong'da prostestoculara saldırı

Hong Kong'da sular bir türlü durulmuyor. Suçluların Çin'e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı ile başlayan protestolar devam ediyor. Polis ile göstericiler arasında gerginlik yaşandı. Kimlikleri belirlenemeyen bir grup da yürüyüşten dönen eylemcilere saldırdı. En az 36 gösterici yaralandı.

Hong Kong’da suçluların Çin’e iadesini öngören yasa tasarısıyla başlayan gerginlik devam ediyor. Tasarının tamamen iptalini isteyen onbinler, yeniden Hong Kong sokaklarındaydı.


Protestolar ilk önce Çin ile yapılan iade anlaşmasına karşı başlamıştı. Ancak daha sonra, bölgedeki demokrasi sorunlarını da içine alacak şekilde genişledi.


Demokrasi yanlısı gösteriler yerini arbedeye bıraktı. Polis eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale etti.


Bir gerginlik de eylemlerin son bulmasının ardından yaşandı. Eli sopalı ve beyaz tişörtlü kişiler, yürüyüşten dönen protestoculara bir tren istasyonunda saldırdı…


Aralarında milletvekili ve gazetecilerin de bulunduğu göstericilere saldıran grup, Demokrat Parti milletvekili Lam Cheuk-Ting'i, bazı gazetecileri ve yolcuları yaraladı.


Saldırının görüntüleri sosyal medya üzerinden hızla yayıldı. Saldırganların hangi gruba ait olduğu henüz bilinmiyor.


36 kişiyi yaralayan saldırganların hükümet adına hareket ettiği iddiası var.


Hong Kong’da tutukluların Çin’e iadesine ilişkin tartışmalı yasa tasarısı nedeniyle Haziran ayında başlamıştı.


Gösterilerin ardından tasarı askıya alınsa da, Hong Konglular tasarının tamamen iptalini istiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS