İklim değişikliği kahveyi vuruyor

Video: İklim değişikliği kahveyi vuruyor
Yapılan bir araştırmaya göre iklim değişikliği nedeniyle, 10 ila 20 yıl içinde kahve türlerinin %60'ı tamamen yok olacak.

Yapılan bir araştırmaya göre iklim değişikliği nedeniyle, 10 ila 20 yıl içinde kahve türlerinin %60'ı tamamen yok olacak.

İngiltere'de Kraliyet Botanik Bahçesi tarafından yapılan araştırma, kahve türleri konusunda alarm seviyesinin yükseldiğini ortaya koydu. Çalışmaya göre, kahve türlerinin %60'ı yok olacak. Nedeni ise, halen dikkate alınmayan iklim değişikliği, orman alanlarının azalması ve kuraklık.


Uzmanlara göre, artan sıcaklık ve yağışlar, kahve bitkisinin daha önce yetiştiği bölgelerde yetişmesini riske atıyor. Üstelik çok fazla zaman da kalmadı. İnsanların doğal alanları ve ormanları yok etme hızı, kahve türlerinin 10 ila 20 yıl içinde yok olmasına neden olacak.


Çalışmayı yapan İngiliz ve Etiyopyalı uzmanlar uyarıyor. Hükümetler ve kahve üretici firmalar türlerin korunması için önlem almayıp yeterli miktarda stok yapmazsa, günlük kahve tüketimi gözle görülür bir şekilde etkilenecek.


Bu da sabahları içilen kahvenin daha pahalı ve lezzetsiz olacağı anlamına geliyor. Çünkü kahve tohumlarını depolarda canlı tutmak epey zor bir işlem.


Çalışmaya göre 124 kahve türünden 75'i yok olma riski altında. Risk listesinde zirvesinde Madagaskar ve Tanzanya'da yetişen kahve cinsi var.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS