Son Dakika

İngiltere Başbakanı "Cesetler dağ olsun" dedi mi?

A A

27.05.2021 - 13:43 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson ve eski başdanışmanı Dominic Cummings arasında "salgın skandalı" patlak verdi. Johnson'ın eski başdanışmanı, Başbakan'a çok ağır suçlamalar yöneltti. Peki, bu iddialar İngiltere'de nasıl yankılandı? Detayları CNN International Muhabiri Bianca Nobilo, CNN TÜRK canlı yayınında anlattı.

BORIS JOHNSON'IN ESKİ BAŞDANIŞMANINDAN SERT ÇIKIŞ

Boris Johnson'ı "Benim gibi birinin başdanışman olması saçmalık. Boris Johnson'ın o koltukta oturması da saçmalık" sözleriyle adeta topa tuttu. İngiltere Başbakanı'ndan cevap gecikmedi. "Bu ülke halkını tarihin en kötü salgınlarından birine karşı koruduk. Köşeyi dönmeyi başardık ve muhalefetin bunda en ufak bir payı bile olmadı" dedi. İngiltere, Johnson hükümetinin salgın yönetimini konuşuyor.

"BİZE EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN ANDA BAŞARISIZ OLDUK"

Başbakan Johnson'ın eski başdanışmanı Dominic Cummings salgın yönetimini araştıran bir meclis komitesinde ifade verdi. Johnson hükümetinin salgının ilk dönemindeki kararlarını eleştiren Cummings, "Halkın bize en çok ihtiyacı olduğu zaman hükümet olarak başarısız olduk. Gereksiz bir şekilde yakınlarını kaybeden herkesten yapılan hatalar ve şahsi hatalarım için özür dilerim" dedi.

CUMMINGS: "CESETLER DAĞ OLSUN" DEDİĞİNİ DUYDUM

Cummings, Johnson'ın "Ülkeyi bir kez daha kapatacağıma cesetler dağ olsun" dediğini de doğruladı. Johnson bu sözleri söylediğini reddetmişti. Johnson eski başdanışmanı, Sağlık Bakanı Matt Hancock için de "Halka defalarca yalan söyledi, en az 15-20 defa görevden alınması gerekiyordu" diye konuştu.

BORIS JOHNSON KENDİNİ SAVUNDU

Cummings, canlı yayında ifade verirken Johnson da Avam Kamarası'nda vekillerin sorularını yanıtladı. İngiltere Başbakanı, eski başdanışmanının kendine ve hükümetine yönelik iddialarını reddetti. "Her aşamada can kaybını en azda tutmaya, hayat kurtarmaya ve sağlık sistemini korumaya çalıştık. Bilimsel tavsiyeleri elimizden geldiğince uyguladık" ifadelerini kullandı.