hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İngiltere Başbakanı kabineyi kurdu

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İngiltere’de Boris Johnson dönemi fırtınalı başladı. Başbakanın kardeşinin de hükümette yer alması ve kabinedeki bazı diğer isimler, dikkat çekti. Johnson’ın avam kamarasındaki ilk hitabında ABD Başkanı Trump'ın sloganını hatırlatan sözleri de çok konuşuldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başbakan olacağı anlaşıldığı anda, mevcut kabineden 8 bakan istifa etmişti. İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson’ın ilk işi kabineyi baştan kurmak oldu.

  Johnson kazandığı an istifa eden Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ve Maliye Bakanı Philip Hammond'ın yerleri doldu. Maliye Bakanlığına Eski İçişleri Bakanı Sajid Javid, Dışişleri Bakanlığına ise Dominic Raab getirildi. May kabinesinden kalan üç bakan koltuklarını korudu, 6 bakan ise görevinden alındı.

  İngiliz basınında en çok tartışılan karar ise yeni İçişleri Bakanlığına Priti Patel'in atanması oldu. Zira Patel May’in kabinesinden İsrail’li yetkililerle gizli görüşmelerinin ortaya çıkması üzerine istifa etmek zorunda kalmıştı.

  Yine May kabinesinde, bir ulusal güvenlik toplantısından bilgi sızdırdığı iddiasıyla
  İstifaya zorlanan eski Savunma Bakanı Gavin Williamson ise Eğitim Bakanı oldu.

  Johnson hükümeti kurarken kardeşi Joe Johnson'ı da unutmadı. Ekonomi, Enerji ve Sanayi stratejisi alanında Devlet Bakanı ve Eğitim Bakanlığında üniversiteler ile bilimden sorumlu Bakan olarak iki rol verdi. Ayrıca kardeşine, sadece üst düzey bakanların yer aldığı kabine toplantılarına katılma hakkı da tanıdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni kabinesiyle göreve hazır olan Johnson, Avam Kamarası'ndaki ilk konuşmasını da yaptı. Brexit konusunda 31 Ekim öncesinde anlaşmasız da olsa ayrılığın gerçekleşeceğinin bir kez daha altını çizdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow