İngiltere ve İspanya'dan Rusya'ya suçlama

Video: İngiltere ve İspanya'dan Rusya'ya suçlama
Rusya'ya iki ülke daha seçimlere müdahale suçlaması getirdi. <a class="in-news-link" href="/ingiltere" target="_blank" title="İngiltere haberleri">İngiltere</a> Başbakanı Theresa May, Moskova'nın bazı batı ülkelerindeki seçimlere müdahalede bulunduğunu, devlet kurumlarına siber saldırılar düzenlediğini iddia etti. İspanya doğrudan Kremlin'i suçlamadı ama Katalonya'daki referandumda Rusya'dan müdahalede bulunulduğunu öne sürdü.

Rusya'ya iki ülke daha seçimlere müdahale suçlaması getirdi. İngiltere Başbakanı Theresa May, Moskova'nın bazı batı ülkelerindeki seçimlere müdahalede bulunduğunu, devlet kurumlarına siber saldırılar düzenlediğini iddia etti. İspanya doğrudan Kremlin'i suçlamadı ama Katalonya'daki referandumda Rusya'dan müdahalede bulunulduğunu öne sürdü.

ABD'deki seçimlere müdahale ettiği yönündeki tartışmalar halen sürerken Rusya'ya benzer iki suçlama daha geldi. Londra Finans Merkezi'nin yıllık geleneksel yemeğinde konuşan İngiltere Başbakanı Theresa May,  Rusya'ya bugüne kadarki en sert çıkışını yaptı. May, Moskova'nın son yıllarda bazı batı ülkelerindeki seçimlere müdahalede bulunduğunu, devlet kurumlarına siber saldırılar düzenlediğini iddia etti. May'e göre Rusya, devlet medyası eliyle batıda karışıklık yaratmak ve kurumların altını oymak için yalan haberler yapıyor.

Putin yönetimine bir suçlama da İspanya'dan geldi. Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis ve Savunma Bakanı Maria Dolores de Cospedal'e göre, Rusya merkezli gruplar, sosyal medyayı kullanarak İspanya'yı istikrarsızlaştırmak için Katalonya'daki bağımsızlık referandumunu çok güçlü bir şekildre destekledi. ABD Başkanı Donald Trump geçen hafta sonunda Putin ile yaptığı görüşmede kendisine Amerikan seçimlerine müdahale edip etmediğini sorduğunu bir kez daha hayır yanıtı aldığını söylemiş, bu tip suçlamalar Putin'e hakaret niteliğinde ifadelerini kullanmıştı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS