İngiltere halkı enerji zamlarına isyan etti

İngiltere halkı enerji zamlarına isyan etti

İngiltere'de halk, yüksek enerji fiyatları ve yüksek enflasyon tepki göstermek için sokağa indi. Başkent Londra başta olmak üzere birçok şehirde yüzlerce kişi yürüyüş düzenledi. Yeni Başbakan Liz Truss ve hükümetinin ekonomi politikalarını eleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir yanda enflasyon, diğer yanda enerji fiyatlarının yüksekliği. Enflasyonun 40 yıl sonra çift haneyi gördüğü İngiltere'de halk sokağa döküldü. Hayat pahalılığını protesto etti.

Eylemlerin adresi Londra, Manchester ve Liverpool'du. Artan fiyatlar kınandı. Birçok kişi "yeter" ve "insanları değil, fiyatları dondurun" yazılı pankartlar taşıdı. Hükümetin harekete geçmesi istendi.

Eylemcilerin arasında fosil yakıt kullanımının durdurulmasını isteyen çevre kuruluşları da vardı. Fiyat artışları, "ödeyemez, ödemeyecek" sloganlarıyla protesto edildi.

İngiltere Başbakanı Liz Truss, ev ve iş yerlerinde enerji faturalarını azaltmak için yeni bir yasa tasarısı hazırladı. Ancak uzmanlar, vergi indirimleri ön gören tasarının yoksul ailelere yardımcı olmayacağı kanısında. Plana göre ekim 2022'den 2024'e kadar yıllık enerji faturası ev başına 2500 Sterlin'i geçmeyecek. Tepkilerin ardından Truss açıklama yaptı. Vergi kesintilerini daha iyi hazırlamaları gerektiğini kabul etti.