İngiltere'de internet güvenliği krizi

İngiltere'de internet güvenliği krizi

İngiltere, çocukların internette gezerken güvende olmasını sağlayacak yollar arıyor. Çözüm önerilerinden biri yaşanan korkunç bir cinayetin ardından gündeme geldi. "Çevrimiçi güvenlik yasası" parlamentodan geçerse teknoloji devlerinin yöneticileri, platformları aracılığıyla işlenen suçlardan sorumlu tutulabilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İngiltere'de korkunç bir cinayet sonrası hükümet, sanal ortamda çocukların güvenliğini sağlamak için düğmeye bastı.

"Çevrimiçi güvenlik yasa tasarısı" İngiliz Parlamentosu'nda tartışmaya açıldı. Tasarı, teknoloji devleri yöneticilerinin, platformlarında ya da platformları aracılığıyla işlenen suçlardan sorumlu tutulmasını ön görüyor. Yasanın kabul edilmesi durumunda, teknoloji şirketlerinin yöneticileri bu suçlardan hapis cezası bile alabilecek.Yasa tasarısı, 14 yaşındaki Breck Bednar'ın öldürülmesinden sonra parlamentoya gönderildi. Bednar, internetten oyun oynarken tanıştığı bir kişi tarafından katledildi. 14 yaşındaki çocuğun annesi, daha sıkı çevrimiçi güvenlik yasaları için çağrı yaptı. "Çevrimiçi güvenlik yasası" ile ilgili İngiltere'de çekinceler de var.

Uzmanlar, bu tarz cezai yaptırımların, teknoloji şirketlerinin ülkeye yatırım yapmaktan çekinmesine yol açabileceğini savunuyor.