Son Dakika

İngiltere'de taciz skandalı

A A

28.07.2021 - 14:12

İngiltere'de bir yurtta 700 çocuğun cinsel tacize uğradığı ortaya çıktı. The Guardian'ın haberine göre belediye yurtlarında kalan yardıma muhtaç çocuklar 40 yıl boyunca cinsel istismar ve fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldı.

"Londra yurtlarında kalan en az 700 yardıma muhtaç çocuk cinsel istismara uğradı." Bu iddia, İngiliz The Guardian gazetesine ait.

Gazete, İngiltere'de çocuklara yönelik cinsel istismara ilişkin bağımsız soruşturma komisyonu tarafından hazırlanan bir raporu haberleştirdi. Raporda Londra'nın güneyindeki Lambeth Belediyesi'ne bağlı 3 yurtta en az 700 çocuğun cinsel istismara uğradığı belirtildi.

Yalnızca 3 yurtta 40 yıllık bir döneme ait verilerin incelendiği raporda, istismara uğrayan çocuk sayısının çok daha fazla olabileceği vurgulandı. Yurtlara gönderilen çocukların aile içi şiddet ve ihmal mağdurları olduğu, korunmaları için gönderildikleri yurtlarda evlerinde gördüklerinden daha fazla şiddete maruz kaldıklarına dikkat çekildi.

Rapora göre yurtların işletildiği 40 yıllık süreçte yalnızca bir üst düzey yetkili taciz suçlamasıyla disipline verildi. 1994-2019 yılları arasında çocuk istismarından hüküm giyen 6 ismin ise yurtlarda aktif görev aldığı ortaya çıktı.

Raporda taciz ve istismara uğrayan çocukların ağırlıklı olarak siyahi olduğuna da dikkat çekildi. Yurt çalışanlarının bu çocuklara ırkçı ve düşmanca davrandığı belirtildi.