"İnsanlığı tehdit eden en büyük sağlık sorunu"

"İnsanlığı tehdit eden en büyük sağlık sorunu"

Dünya Sağlık Örgütü ülkelere itafen bir iklim krizi raporu yayımladı. O raporda iklim krizinin insanlık için tehlikesi anlatıldı. Acil harekete geçme çağrısı yapıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünya Sağlık Örgütü, "İklim krizi, insanlığın karşı karşıya olduğu tek en büyük sağlık tehdidi" uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü bir iklim değişikliği ve sağlık raporu hazırladı. O raporda 31 Ekim-12 Kasım tarihlerinde İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği çerçeve sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı öncesinde liderler ve ülke delegasyonlarına iklim değişikliğiyle mücadeleyi hızlandırma çağrısı yapıldı. Raporda, fosil yakıt kullanımı sonucu meydana gelen ve iklim değişikliğini tetikleyen hava kirliliğinin her bir dakikada yaşanan 13 ölümün sorumlusu olduğuna işaret edildi. İnsan sağlığının enerji, ulaşım, doğa, gıda sistemleri ve finans sektörü ile ekonominin tamamına yönelik adımları içerecek şekilde korunması gerektiğinin altı çizildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Raporda ayrıca dünyanın farklı bölgelerinde görev yapan 45 milyon doktor ve 300 kuruluş, hükümet liderleri ve delegasyonlara iklim krizine yönelik gerçekçi adımların atılması için çağrıda bulunan açık mektuba da yer verildi. O mektupta Paris Anlaşması kapsamında iklim taahhütleri ve planlarına sağlık konusunun da dahil edilmesi istendi.