Irak'ta tansiyon düşmüyor

Video: Irak'ta tansiyon düşmüyor

Irak'ta Başbakan Abdülmehdi'nin istifası da sokağı yatıştırmadı. Şii nüfusun yoğun olduğu güneydeki Necef'te İran Başkonsolosluğu bir kez daha ateşe verildi. Protestocular ve polis karşı karşıya geldi. 25 kişi yaralandı.

Irak’ta Başbakanın istifası da gösterileri sona erdirmeye yetmedi. Hükümet karşıtı protestolar sürüyor.


Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre göstericiler, ülkenin güneyinde bulunan Kadisiye Valilik Binasına girişleri beton barikatlarla kapattı. Barikatların üzerine “Halkın emriyle kapatıldı” yazılı döviz asıldı.


Irak’ın doğusunda, Sünni nüfusun yoğunlukta olduğu Diyala vilayetinde yollar trafiğe kapatıldı. Necef kentinde, çok sayıda gösterici bir Şii türbesinin giriş kapısını ateşe verdi. Geçtiğimiz hafta yakılan İran Başkonsolosluğu bir kez daha kundaklandı. Protestocularla polis karşı karşıya geldi.


Sokaklarda şiddet hakimken, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’ de istifa edeceğini duyurmuştu. Irak Meclisi de Abdülmehdi’nin istifasını kabul etti.


Irak’ta hükümet karşıtı gösteriler, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim’de başlamıştı. Ülke genelindeki gösterilerde 400’den fazla eylemci hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi ise yaralandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS