İran meclisinde ABD protestosu

İran meclisinde ABD protestosu

ABD'nin İran Devrim Muhafızlarını terör listesine almasına Tahran'ın tepkileri dinmiyor. İran Meclisinde vekiller, Devrim Muhafızlarının üniformalarını giyerek "Amerika'ya ölüm" sloganları attı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Devrim Muhafızlarını terör örgütü ilan etti. İran'dan misilleme ve meydan okuma mesajları geldi.

İran, karara ABD ordusunu terör örgütü ilan ederek yanıt vermişti. Trump'ın hamlesi İran meclisinde de protesto edildi. Milletvekilleri, parlamentoya Devrim Muhafızları üniformasıyla geldi.

Vekiller tam da devrim muhafızları gününe denk gelen oturumda "Amerika'ya ölüm" sloganları attı.

Meclis Başkanı Ali Laricani Trump için çok sert konuştu.

ABD'nin İran Devrim Muhafızları kararına Suudi Arabistan'dan destek geldi.

Suudi Dışişleri Bakanlığı kararı, "Suudi Arabistan'ın uluslararası toplumdan tekrar tekrar talep ettiği İran tarafından desteklenen terörle yüzleşme gereğinin tercümesidir." diye yorumladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki, Trump yönetimi İran Devrim Muhafızlarını neden hedefine aldı?

İran’da 1979 İslam Devrimi’nden sonra sistemi korumak amacıyla kurulan Devrim Muhafızları İran’ın en güçlü güvenlik birimi.

Kuruluşundan bu yana da İran'da siyasette son sözü söyleyen dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e yakın bir askeri, siyasi ve ekonomik bir güç.

150 binden fazla aktif personeli olan İran Devrim Muhafızları’nın, ülke ekonomisinin önemli sektörleri üzerinde denetimi bulunuyor. Kontrolü altında enerji sektörü gibi önemli bölümler de var.

Bu yüzden Trump'ın Devrim Muhafızlarıyla iş yapanlar da teröre destek vermiş olacaktır vurgusu önemli.

İran Devrim Muhafızları, İran’ın balistik füze ve nükleer programından da sorumlu. Tahran daha önce menzili 2 bin kilometre olan ve bölgede İsrail ve ABD’ye ait üsleri vurabilecek füzeleri olduğunu söylemişti