"İran nükleer stokunu 3 tona çıkardı"

Video: "İran nükleer stokunu 3 tona çıkardı"

İran'ın tekrar nükleer anlaşmaya dönmesiyle ilgili çabalar, son gelişmelerle tehlikeye girdi. Geçtiğimiz günlerde İran'da incelemelerde bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, İran'ın yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum ürettiğini açıkladı. Zenginleştirilmiş uranyum stokunu yaklaşık 3 tona yükselterek izin verilen oranın yaklaşık 15 kat üzerine çıktığını kaydetti. İran'sa bu ziyaretin ardından Atom Ajansı'nın ülkede ani denetim yapma iznini askıya aldı. Gelişmeler karşısında en sert tepkiyi İsrail gösterdi.

Zenginleştirilmiş uranyum stoku, nükleer anlaşmada izin verilen oranın 15 katını aştı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, İran'ın yüzde 20oranında zenginleştirilmiş 17,6 kilogram uranyum elde ettiğini açıkladı.
İran yönetimi, nükleer tesislere ani denetim izni veren ek protokolü askıya aldı.

Geçtiğimiz günlerde İran'da incelemelerde bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, ziyaretin sonuçlarını bir raporla duyurdu. Ajans, İran'ın yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum ürettiğini belirtti.

Rapora göre İran, uranyum stokunu 2 bin 968 kilograma yükseltti. Yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş 17,6 kilogram uranyum elde etti. Ajans, İran'ın kuruma deklare etmediği başka nükleer stoklarının da olabileceği konusundaki endişesini paylaştı. Bu materyallerin de ajansa bildirilmesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan İran yönetimi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı müfettişlerine özel denetim izinleri verdiği ek protokolden ayrıldığını açıkladı. İran Devlet Televizyonuna konuşan Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kazım Garibabadi, "Yaptırımların kaldırılması için stratejik eylem planı yasası kapsamında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na verilen tüm ek denetim yapabilme izinleri askıya alındı" dedi.

İran'ın bu açıklamasına, Almanya, İngiltere ve Fransa'nın bulunduğu E3 ülkeleri tepki gösterdi. Üç ülke temsilcisi, İran'ı kararından vazgeçmeye çağırdı. En sert tepkiyi gösteren İsrail Başbakanı Netanyahu ise, nükleer anlaşma yeniden uygulamaya girsin ya da girmesin İran'ın nükleer silaha sahip olmasını engellemek için her türlü adımı atacaklarını belirtti.

2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmayla İran'ın 202,8 kilogram uranyum stoku bulundurmasına ve bu uranyumları yüzde 3,67 oranında zenginleştirmesine izin vermişti. Ancak anlaşmanın sona ermesinden sonra çalışmalarına devam eden İran'ın izin verilenden 15 kat daha fazla stok yaptığı ortaya çıktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS