İran ordusu ne kadar güçlü?

Video: İran ordusu ne kadar güçlü?

İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Amerika Birleşik Devletleri tarafından öldürülmesi, iki ülkeyi savaşın eşiğine getirdi. Gerilim günden güne tırmanıyor. Peki iki ülke arasında başlayacak topyekün bir savaş ihtimalinde, her iki ülkenin askeri güçleri ne durumda?

ABD’nin Irak’ın başkenti Bağdat’ta İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürmesiyle Tahran ile Washington arasındaki ipler tamamen koptu. İki ülke savaşın eşiğinde.


ABD'NİN ASKERİ GÜCÜ


Küresel Ateş Gücü’nün 2019 raporuna göre, Amerika Birleşik Devletleri 137 ülkenin içinde askeri güç bakımından birinci sırada yer alıyor. NATO üyesi ABD’nin savunmaya ayırdığı bütçe yıllık 716 milyar dolar. Toplam 2 milyon 142 bin askeri personel ABD için görev yapıyor. ABD’ye ait toplam hava gücü ise 13 bin 398 adet. Aynı zamanda ABD'ye ait 2 bin 362 savaş uçağı ve 5 bin 760 adet helikopteri bulunuyor. Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne ait deniz donanma gücü ise toplam 415 adet. Amerika Birleşik Devletleri ordu açısından sahip olduğu personel, ekipmanlar ve ayırdığı bütçeyle dünya sıralamasında birinci sırada.


İRAN'IN ASKERİ GÜCÜ


İran Ordusu’nun savunmaya ayırdığı bütçe yıllık 6,3 milyar dolar. Yani ABD'nin bütçesinin 100'de birinden bile az. 523 bini aktif, toplam 873 bin askeri personel İran Ordusu için görev yapıyor. İran Ordusu’na ait toplam hava gücü 509 adet. Bu da ABD'nin 25'te birinden bile az. Savaş uçağı sayısı 165, savaş tankı ise bin 634 adet. İran Ordusu'nun sahip olduğu deniz donanma gücü sayısı ise 398.


İran’da ayrıca ana ordunun harici İran Devrim Muhafızları Ordusu da bulunuyor. Devrim Muhafızları, 1979’da gerçekleştirilen Devrim’in hemen ardından Humeyni’nin talimatıyla “İç düzeni sağlama ve devrimin korunması” görevleriyle oluşturuldu.


New York merkezli Dış ilişkiler Konseyi’ne göre devrim muhafızları bünyesinde, kara, hava ve deniz kuvvetleri birimlerini de barındıran 150 bin askeri personel bulunuyor. Modern teçhizata, güçlü istihbarat ve özel operasyon birimine sahip olan İran Devrim Muhafızları, yıllık 4,7 milyar dolar bütçeye sahip.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS