İran tanker baskın anını yayınladı

İran tanker baskın anını yayınladı

Yunanistan ile İran arasında bir süredir tanker krizi yaşanıyor. İran, Yunanistan’ın petrolüne el koymasını haydutluk olarak tanımış, misilleme olarak 2 Yunan tankerine el koymuştu. İran devlet medyası o anlara ilişkin görüntüleri paylaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan, İran petrolü taşıyan bir Rus tankerine el koymuştu. İran ise, Basra Körfezi’ndeki iki Yunan tankerine el koyarak karşılık vermişti. İran devlet medyası, tankere düzenlenen baskının görüntülerini yayınladı.

Atina-Tahran hattında gerilim, Yunan makamlarının 14 Nisan’da, Atina yakınlarındaki Eğriboz Adası açıklarında arızalanan Rus tankerine, AB yaptırım listesinde yer alan bir bankaya ait olduğu gerekçesiyle el koymasıyla başlamıştı.

Yunanistan ABD’nin talebi üzerine Rus tankerinin İran petrolü olan yüküne el koymuştu. Tahran’daki Yunan Büyükelçisi’ne sert bir protesto notası veren İran, “Yunan makamlarının yaptıkları uluslararası haydutluktur” ifadesini kullanmıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan’ın uluslararası haydutluk yaptığını savunan İran, Yunan tankerine yönelik baskına ilişkin görüntüleri yayınladı. Görüntülerde, İran askerlerinin helikopterle Yunan tankerine iniş yaptığı silahlarla tankere girdiği görülüyor.