İran'da karakola saldırı: 19 ölü

İran'da karakola saldırı: 19 ölü

İran'da Mahsa Amini protestoları sürerken, Belucistan eyaletine bağlı Zahidan kentinde gözaltına alınan bir çocuğa cinsel istismar iddiası halkı sokağa döktü. Toplanan halk karakol binasına girmek istedi. İddiaya göre polis halka ateş açtı, en az 19 kişi hayatını kaybetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İran'da Mahsa Amini gösterileri sürerken, Belucistan eyaletinde cinsel istismar iddiası kanlı olaylara yol açtı. Aralarında Devrim Muhafızları İstihbarat Komutanının da bulunduğu 19 kişi hayatını kaybetti.

Sistan Belucistan eyaletinin Zahidan kenti, karakolda cinsel istismar haberiyle ayaklandı. İddiaya göre Mahsa Amini gösterileri sırasında 15 yaşında bir kız çocuğunu gözaltına alan güvenlik güçleri çocuğa karakolda cinsel istismarda bulundu. Bu iddia kenti ayaklandırmaya yetti.

Cuma namazından çıkan halk lastik yakıp eylem yaptı. Kamuya ait araçlar, bankalar, devlet binaları ateşe verildi. Hedefteki yerlerden biri de karakol binasıydı. İddiaya göre polis meydanda toplanan halka ateş açtı. Çıkan çatışmada Devrim Muhafızları İstihbarat Komutanı Albay Ali Musevi’nin de bulunduğu 19 kişinin hayatını kaybettiği, en az 15 kişinin de yaralandığı açıklandı. İran devlet televizyonun yaşananları bir terör saldırısı olarak nitelendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yaşanan olayların ardından ülkenin önde gelen Sünni din adamları halka sağduyu çağrısında bulundu. Konunun araştırılarak sorumluların yargılanmaları talep edildi.