İran'da ağır bilanço: 1500 kişi öldü

Video: İran'da ağır bilanço: 1500 kişi öldü

“İran’daki protestolar süresince bin 500 kişi yaşamını yitirdi” bu çarpıcı haberi Reuters Haber Ajansı duyurdu. Veriler, İran İçişleri Bakanlığı’ndan 3 yetkiliye dayandırıldı.

Reuters Haber Ajansı İran’daki protestolarda 17’si çocuk ya da genç, 400’ü ise kadın olmak üzere bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.


Ajansın, İran İçişleri Bakanlığı'ndan 3 yetkiliye dayandırdığı habere göre, İran’da petrol zammına karşı patlak veren ve kısa sürede şiddetlenen rotestoların bilançosu sanıldığından daha ağır.


Uluslararası Af Örgütü, olaylarda en az 304 kişinin öldüğünün belirlendiğini açıklamıştı. Ancak İranlı yetkililere dayandırılan sayı, bunun yaklaşık 5 katı. Reuters'ın haberine göre, iki hafta süren olaylarda ölenler arasında göstericilerin yanı sıra, polis ve güvenlik görevlileri de bulunuyor. Bilginin hastaneler, morglar ve emniyet yetkililerinden toplandığı belirtiliyor.


Haberde ayrıca, İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in eylemler başladıktan iki gün sonra üst düzey yetkililerle bir araya geldiği de söyleniyor.


İddialar o ki, Hamaney o toplantıda tam yetki verdi. “İslam Cumhuriyeti tehlikede, eylemleri bitirmek için ne gerekiyorsa yapın. Size emri veriyorum” dedi.


Reuters Haber Ajansı, İranlı yetkililer bu iddiaya ilişkin yorum yapmadı. İran’ın Birleşmiş Milletler Temsilcisi de, bu konudaki soruları yanıtsız bıraktı.


İran’da 15 Kasım’da başlayan ve ülkedeki tüm büyük şehirlere yayılan gösterilerin, 1978-1979’daki İran İslam Devrimi'nden bu yana en büyük protesto dalgası olduğu belirtiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS