İran'da rejim karşıtı eylemler

Video: İran'da rejim karşıtı eylemler

İran'ın başkenti Tahran'da yine tansiyon yüksek. Kalabalıklar Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağında hayatını kaybedenleri anmak için toplanmıştı. Ancak anma töreni, rejim karşıtı eylemlere dönüştü.

Yüzlerce kişi, üniversitelerin önünde ve meydanlarda. Uçağı yanlışıkla vurduğu ortaya çıkan Tahran rejimine büyük tepki var. Başkentte başlayan gösteriler ülkenin tamamına yayılıyor.


Ülkede ABD suikastıyla öldürülen Kasım Süleymani'nin posterleri yırtılıyor. Yolları trafiğe kapatan göstericiler "Diktatöre ölüm" ve "Hamaney'e ölüm" sloganları attı. Gösterilerde sırasında eylemcilerin, yerlerdeki ABD ve İsrail bayraklarının resimlerine basmadan, etrafından dolaşması dikkat çekti.


Güvenlik güçleri ve Devrim Muhafızları, yoğun güvenlik önlemleri aldı. Tahran'da göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale edildi. Bazılarına müdahale sertti. Başkentte Azadi meydanına çıkan yolda uzun trafik kuyruğu oluştu.


İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire gösterilere katılmıştı. İran Yönetimi Büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Londra yönetimine protesto notası verildi. Bu arada Tahran'da bir grup da İngiltere'yi protesto etti.


Daha önce de, rejim karşıtı hareketleri desteklediğini söyleyen, ABD Başkanı Donald Trump da,
Protestolara ilişkin bir tweet attı. "Eylemcileri öldürmeyin! Binlerce kişi sizin tarafınızdan öldürüldü ya da hapise atıldı. Dünya izliyor. Daha önemlisi ABD izliyor" dedi. Ayrıca, ülkedeki internet kesintilerinin düzeltilmesini istedi.


Ülkede son duruma ilişkin İran Lideri Ali Hamaney'den de bir açıklama geldi. Katar Emiri Al Sani ile görüşen Hamaney'in görüşmede bölge ülkelerine mesaj verdiği ve "Yabancıların telkinlerine kulak vermemeliler dediği" belirtildi.


Hamaney "Bugünkü şartların nedeni ABD'nin ve müttefiklerinin çıkardığı fesatlardır. ABD'ye karşı koymanın tek yolu da bölge arasında yapılacak iş birliğidir" dedi ve müzakere çağrısı yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS